50 mln zł dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki na siedzibę nauk społecznych UwB

50 mln zł dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki na siedzibę nauk społecznych UwB

50 mln zł dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki na siedzibę nauk społecznych UwB

Siedzibę nauk społecznych to nowy budynek, który ma powstać w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 65 mln zł, z czego 50 mln zł to dotacja Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). Symboliczny czek na tę kwotę rektorowi uczelni prof. Robertowi Ciborowskiemu wręczył podczas wtorkowej (20.06) konferencji wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier podkreślił ogromną liczbę zrealizowanych w ostatnich latach przedsięwzięć dotyczących UwB. Jak zaznaczył, praktycznie wszystkie z nich odbyły się ze wsparciem polskiego rządu – począwszy od planetarium i obserwatorium (ok. 4 mln zł), przez bibliotekę uniwersytecką (30 mln zł), po realizowany w tej chwili projekt nowego budynku nauk humanistycznych (70 mln zł).

– Ta uczelnia jest dumą tej ziemi, miejscem, gdzie ogniskuje się wielki potencjał intelektualny. Dla mnie jest to szczególnie ważne, dlatego, że nasz rząd bardzo dba o to, żeby Polska rozwijała się równomiernie – zaznaczył Jacek Sasin.

Dotacja została przekazana w obligacjach na sfinansowanie rozbudowy miasteczka akademickiego.

Zdajemy sobie sprawę, że aby prowadzić badania naukowe potrzebna jest nowoczesna baza dydaktyczna. Ministerstwo Edukacji i Nauki zainteresowane jest tym, aby nie tylko te najbardziej znane polskie uczelnie rozwijały się, ale także te, które do niedawna były traktowane jako małe, prowincjonalne, dorównywały zarówno poziomem nauczania, ale i także bazą dydaktyczną– powiedział wiceminister Dariusz Piontkowski

Szacowany koszt budowy budynku nauk społecznych to ok. 65 mln zł. Ma być gotowy w ciągu trzech lat. W budynku mają się mieścić Wydział Ekonomii i Finansów, Instytut Zarządzania, Instytut Socjologii oraz Wydział Stosunków Międzynarodowych, który jest w trakcie tworzenia. Jak informuje uczelnia, z obiektu będzie korzystać ok. dwóch tysięcy studentów i ok. 140 pracowników.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top