Aleksandra Rogoza nową przewodniczącą Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce

Aleksandra Rogoza nową przewodniczącą Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce

22-letnia studentka Aleksandra Rogoza została wybrana na nową przewodniczącą Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce – największej w kraju cerkiewnej organizacji. Była jedyną kandydatką, została wybrana praktycznie jednogłośnie. Ustępująca szefowa bractwa nie kandydowała

Wyboru władz Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP) – przewodniczącej i zarządu głównego – na kolejną trzyletnią kadencję dokonali uczestnicy 42. walnego zgromadzenia, które w sobotę odbyło się w Białymstoku. Ze 112 delegatów, za kandydaturą Aleksandry Rogozy zagłosowało 109 osób.

Zastąpiła ona Gabrielę Nowaszewską, która była szefową BMP przez trzy lata i nie kandydowała na to stanowisko na kolejną kadencję.

Aleksandra Rogoza pochodzi z Krywiatycz. Obecnie kończy studia na kierunku logistyka na Politechnice Białostockiej, jest też radną podlaskiej gminy Orla. Działała najpierw w bractwie parafialnym w Orli, potem na poziomie diecezji warszawsko-bielskiej, gdzie była w zarządzie (była skarbnikiem). Przeszła szkolenia m.in. dla młodych liderów.

Pytana przed głosowaniem o swoje plany, chwaliła działania ustępującego zarządu bractwa, mówiła że „wysoko zawiesił poprzeczkę”.

„Warto byłoby pomyśleć nad wznowieniem działalności wydawniczej bractwa, bo część pozycji, które ono wydawało, są już niedostępne, a jednak są wciąż pytania o różne książki” – mówiła.

Do wyzwań zaliczyła obchody 45-lecia BMP, zainaugurowane w maju w Siemiatyczach. Trwają one rok, w maju 2025 roku przypadnie ten jubileusz.

Mówiła też o szkoleniach liderów, skierowanych do członków bractwa. Zapewniała, że jest zwolenniczką integracji młodzieży prawosławnej z całej Polski, również poprzez organizację różnych projektów BMP w różnych częściach kraju.

„Głównym zadaniem bractwa, poprzez organizację bardzo różnorodnych inicjatyw, zarówno tych rozrywkowych jak i bardziej duchowych jest to, by jak najwięcej prawosławnej młodzieży przybliżyć do Cerkwi i do Boga” – powiedziała PAP Aleksandra Rogoza.

W jej ocenie, da się przyciągnąć do działalności nowe osoby, a najlepiej działa dobry przykład.

Ustępująca przewodnicząca Gabriela Nowaszewska oceniła, że przez minione trzy lata udało się m.in. poprawić sytuację finansową organizacji, pozyskać dofinansowanie z grantów czy nawiązać współpracę z samorządami.

„Mam nadzieję, że zostawiam nowy zarząd z dobrymi wzorcami i z taką nadzieją, że jeśli człowiek chce, to może” – powiedziała PAP.

Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce założone zostało w 1980 roku, w czasie paschalnej pielgrzymki na Grabarkę (Podlaskie), gdzie jest najważniejsze w Polsce prawosławne sanktuarium. To wciąż jedno z najważniejszych wydarzeń w rocznym kalendarzu działań bractwa.

Obecnie w całym kraju organizacja działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach, ma również swoje struktury na poziomie diecezji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). Należy do Syndesmosu – światowego bractwa młodych prawosławnych.

Dokładna liczba osób działających w różnych strukturach BMP jest trudna do ustalenia. Aktywnie w organizacji działa ok. 400-500 osób, to głównie młodzież licealna i studenci, choć tworzą się też bractwa młodszych osób.

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP ich liczbę szacują na 450-500 tys. osób. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.(PAP)

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top