Bezpieczne Wakacje 2023. Służby zapowiadają kontrole miejsc wypoczynku, a także na drogach i kąpieliskach

Bezpieczne Wakacje 2023. Służby zapowiadają kontrole miejsc wypoczynku, a także na drogach i kąpieliskach

Około 150 tysięcy dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego rozpocznie wkrótce wyczekiwane wakacje

Choć to czas wypoczynku, musimy szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie – mówił (19.06) podczas konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, inaugurując akcję Bezpieczne Wakacje.

Służby w nią zaangażowane zapowiadają kontrole miejsc wypoczynku, a także na drogach i kąpieliskach.

 Przygotowania do bezpiecznych wakacji trwają od kilku miesięcy. Służby realizują programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży na temat zasad m.in. wypoczywania nad wodą, poruszania się po drogach, reagowania w sytuacji zagrożenia. To także praca rodziców, ale jak co roku w okresie letnim służby i instytucje przeprowadzą wiele wzmożonych działań – mówił na wstępie konferencji prasowej wojewoda podlaski.

Wypoczynek kontrolowany

Do Kuratorium Oświaty w Białymstoku wpłynęło 346 zgłoszeń wypoczynku letniego dzieci i młodzieży prowadzonego przez organizatorów z województwa podlaskiego. Do tej pory zatwierdzono 224 z nich.

– Wypoczynek, który nie został zgłoszony i ujęty w bazie wypoczynku, należy uznać za nielegalny. Kuratorium Oświaty, jak co roku, przeprowadzi kontrolę co najmniej 20% wypoczynków, również z udziałem inspekcji sanitarnej i policji – zapowiedziała wicekurator oświaty Barbara Buraczewska.

Poinformowała, że organizatorzy mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniach, z których skorzystało 90 instytucji.

W trakcie kontroli szczególny nacisk będzie kładziony na kwalifikacje kadry pedagogicznej, zgodność z przepisami prawa, realizację programu oraz warunki pobytu, w tym żywienie.

– Apelujemy do organizatorów wypoczynku, szczególnie tych mniej doświadczonych, aby mieli zaufanie do instytucji prowadzących nadzór i kontrolę. Wszyscy działają dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży – podkreślał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

W wypoczynku krajowym, jak wynika z danych Kuratorium, weźmie udział 5200 uczniów, ponad 3300 do tej pory zdecydowało się na półkolonie.

Bezpiecznie na wodzie i lądzie

Sanepid kontroluje kąpieliska. Na terenie województwa jest 16 miejsc wyznaczonych do kąpieli. Ich listę oraz to, czy woda została już zbadana, można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

– Sezon kąpieliskowy trwa od 1 czerwca do 30 września. 8 kąpielisk zostanie uruchomionych w czerwcu, kolejne w lipcu. O możliwości otwarcia decyduje pobieranie próbek wody – czy nadaje się ona do kąpieli. W tej chwili działa kąpielisko miejskie Dojlidy – mówiła p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Ewa Jakubowicz.

W akcje edukacyjne w trakcie wakacji włącza się Państwowa Straż Pożarna.

– Na prośbę organizatorów możemy się spotykać z uczestnikami, by mówić o zasadach bezpieczeństwa. Jeśli pogoda pozwoli, będziemy także organizować szkolenia na wodzie, by dzieci i młodzież wiedziały, jak najskuteczniej można ratować siebie i innych – mówił bryg. Marcin Bielakowicz – zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzki PSP.

Bezpiecznie musi być też na lądzie, o co zadba Podlaska Policja, jak i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.

– Będziemy kontrolować prędkość oraz bezpieczeństwo pieszych – niechronionych uczestników ruchu drogowego. Te działania potrwają do końca wakacji – zapowiedział st. asp. Marcin Gawryluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

 Inspektorzy będą przeprowadzać kontrole na drogach często uszczęszczanych: S8, DK 61, DK 65, S19. Przeprowadzimy także kontrole autobusów, którymi dzieci i młodzież będę podjeżdzały w trakcie wakacji pod kina, teatry, baseny – podkreślał Dariusz Carewicz – naczelnik Wydziału Inspekcji z WITD w Białymstoku.

Sprawdzić autobus można również na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top