Białostocki Teatr Lalek obchodzi 70. urodziny

Białostocki Teatr Lalek obchodzi 70. urodziny

Święto BTL-u było okazją do przybliżenia postaci Piotra Sawickiego, pierwszego dyrektora teatru. Podczas niedzielnej gali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył grawerton z okazji rocznicy. Uroczystość zakończyła się koncertem jazzowym

Białostocki Teatr Lalek to jedna z najlepszych scen lalkowych w Polsce. Prezentuje spektakle zarówno dla dzieci, jak i widzów dorosłych. Działa nieprzerwanie od 1953 roku. BTL przygotowuje w każdym sezonie teatralnym od pięciu do sześciu premier. Niemal każde widowisko  jest produkcją międzynarodową, wykorzystującą rozmaite techniki lalkowe, formy teatru wizualnego, teatru przedmiotu, teatru maski i teatru aktorskiego. Spektakle BTL są pokazywane na festiwalach w Polsce oraz zagranicą.

Z okazji jubileuszu scena główna teatru otrzymała imię wieloletniego dyrektora i budowniczego obecnej siedziby BTL-u przy Kalinowskiego – profesora Krzysztofa Raua.

Z okazji 70. urodzin BTL-u w niedzielę otwarto również Aleję Lalkarzy imienia Piotra Sawickiego seniora, który był jednym z inicjatorów tworzenia teatru lalek w Białymstoku i wielkim propagatorem tej sztuki. Syn Piotra Sawickiego przyznaje, że to będzie ważny ślad pamięci o niezwykle aktywnym twórcy i społeczniku.

Galowe spotkanie urodzinowe na dużej scenie Białostockiego Teatru Lalek zakończył koncert „Dajemy jazzu na 70-tkę”.

70. urodziny teatr świętuje artystycznie, prezentując swoje i najciekawsze spektakle z całego świata podczas Międzynarodowego Festiwalu „Metamorfozy Lalek”.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top