Białystok. Diecezjalne obchody stulecia autokefalii polskiej Cerkwi
W soborze św. Mikołaja w Białymstoku odbywają się w środę diecezjalne obchody stulecia autokefalii polskiej Cerkwi
Połączone są z jubileuszem 25-lecia ingresu, czyli liturgicznego wprowadzenia w obowiązki, ordynariusza prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskupa Jakuba.
22 maja przypada rocznica przeniesienia relikwii świętego Mikołaja z Myrr Licejskich w obecnej Turcji do Barii we Włoszech. To święto patronalne katedry prawosławnej w Białymstoku – najważniejszej świątyni w diecezji białostocko-gdańskiej.
W związku z jubileuszem stulecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) na ścianie soboru św. Mikołaja odsłonięta została przed uroczystą liturgią okolicznościowa tablica. Poświęcił ją zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, który wraz z innymi prawosławnymi hierarchami z soboru biskupów PAKP bierze udział w uroczystościach w Białymstoku.
Uczestniczą w nich też przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, a także katolicki metropolita białostocki abp Józef Guzdek.
Polska Cerkiew uzyskała autokefalię, czyli niezależność (samodzielność), udzieloną jej przez patriarchat w Konstantynopolu 13 listopada 1924 r. Patriarchat moskiewski nie uznał tej autokefalii. Twierdził, że stało się to z naruszeniem zasad kanonicznych. Zrobił to dopiero po II wojnie światowej.
Obchody stulecia tych wydarzeń mają głównie charakter religijny i liturgiczny. Centralne dziękczynne nabożeństwo planowane jest na 19 sierpnia na Grabarce – w najważniejszych w kraju prawosławnym sanktuarium. Odprawione zostanie w czasie obchodów Święta Przemienienia Pańskiego – najważniejszej uroczystości w tym sanktuarium, rokrocznie ściągającej tam tysiące wiernych, w tym uczestników wielu pieszych pielgrzymek.
Zaplanowano też inne centralne obchody związane z jubileuszem stulecia autokefalii PAKP. M.in. 13 listopada – w rocznicę podpisania aktu o samodzielności Cerkwi prawosławnej w Polsce – w katedrze metropolitalnej w Warszawie sprawowana będzie okolicznościowa liturgia, a wieczorem odbędzie się koncert muzyki cerkiewnej. Obchody jubileuszowe zakończą się 17 listopada uroczystą liturgią w cerkwi Hagia Sophia w Warszawie.
Oddzielne obchody odbywają się również na poziomie prawosławnych diecezji. (PAP)