Białystok. Obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę

Białystok. Obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę

Dziś (17 września) Białystok upamiętnia 85. rocznicę sowieckiego ataku na Polskę oraz obchodzi Dzień Sybiraka

Główne uroczystości odbyły się o godz. 12.00 przy Muzeum Pamięci Sybiru. W południe na minutę zostały uruchomione syreny alarmowe, które przypomniały o wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu pięciu lat.

Rano odbyła się Święta Liturgia w Katedrze Prawosławnej pw. Św. Mikołaja przy ul. Lipowej 15, a następnie Msza Święta w kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2. Przed głównymi uroczystościami zostały złożone kwiaty pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary sowieckich deportacji przy ul. R. Traugutta.

Główna uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 pod pomnikiem upamiętniającym Matki–Sybiraczki, znajdującym się przed budynkiem Muzeum Pamięci Sybiru przy ulicy Węglowej 1. W obchodach wzięli udział posłowie i senatorowie, władze samorządowe, duchowieństwo, przedstawiciele wojska i służb mundurowych oraz Korpusu Konsularnego, stowarzyszeń i organizacji.

– Wrzesień to w Polsce czas bolesnych rocznic, przypominamy wtedy najtragiczniejsze wydarzenia z naszej dwudziestowiecznej historii. Dziś, 17 września, upamiętniamy ofiary okrutnego sowieckiego najeźdźcy. Pamiętajmy o czterech wielkich deportacjach, podczas których wywieziono na Sybir i do Kazachstanu setki tysięcy Polaków. Przywołajmy też ofiary zbrodni katyńskiej. To jasne, że celem Sowietów było zniszczenie polskości tych ziem i polskiej elity – powiedział podczas uroczystości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Pamięci wszystkich ofiar Sybiru poświęcone jest muzeum, na którego terenie się znajdujemy. To miejsce jest dla nas, białostoczan, wielkim zobowiązaniem pamięci. Przyjęliśmy na siebie obowiązek pamiętania o wszystkich, którzy byli ofiarami sowieckiej polityki. Musimy pamiętać o tych, którzy zginęli w stepach Kazachstanu czy śniegach Sybiru – ale też o tych, którym udało się ocaleć, by nieść świadectwo losów setek tysięcy Polaków.

W związku z 85. rocznicą sowieckiej agresji w nadchodzący piątek (20 września) o godz. 13.00  można będzie wziąć udział w modlitwie w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F, a w niedzielę (22 września) o godz. 10.00 odbędzie się nabożeństwo w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top