Białystok. Otwarta sobota w urzędzie przed wyborami

Białystok. Otwarta sobota w urzędzie przed wyborami

W sobotę (7 października) mieszkańcy Białegostoku będą mogli wybrać się do Urzędu Miejskiego przy ul. J.K. Branickiego

W tym dniu warto skorzystać z możliwości załatwienia spraw związanych z udziałem w głosowaniu w wyborach do Sejmu i Senatu RP. Wybory do parlamentu zostaną przeprowadzone 15 października.

W ostatnią sobotę przed ciszą wyborczą (7 października), w godzinach 8.00-12.00, w Departamencie Obsługi można będzie załatwić sprawy związane z udziałem w głosowaniu. Można będzie np. odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania (możliwe jest odebranie zaświadczenia także przez wyborców, którzy nie są ujęci w spisach wyborców) lub zmienić miejsca głosowania, czyli dopisać się do spisu wyborców na najbliższe wybory. W sobotę nie będzie dostępna usługa internetowego umawiania wizyt.

– Widzimy duże zainteresowanie uzyskaniem możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania, dlatego aby ułatwić załatwienie spraw wyborczych otwieramy urząd także w sobotę – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Do końca dnia w środę Departament Obsługi Mieszkańców wydał już 2492 zaświadczenia o prawie do głosowania, to jest o ponad 1000 więcej niż podczas wyborów w 2019 roku. O zmianę miejsca głosowania, czyli dopisanie do spisu wyborców na najbliższe wybory wnioskowało już 4029 osób, czyli o 1000 więcej niż podczas wyborów w 2019 roku.

Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać do 12 października (czwartek). Wniosek można złożyć tylko w formie papierowej w dowolnie wybranym urzędzie gminy. Urząd nie może zaświadczenia wysłać pocztą lub elektronicznie. Niezbędna będzie osobista wizyta w urzędzie lub odbiór przez upoważnioną na piśmie osobę.

Do 12 października (czwartek) można też złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania, czyli dopisanie do spisu wyborców na jedne wybory. Wnioski można składać elektronicznie na stronie – formularz lub w wersji papierowej – wniosek składa wyborca osobiście, za pośrednictwem innej osoby lub pocztą tradycyjną.

Wnioski o głosowanie przez pełnomocnika można składać do piątku (6 października), natomiast 2 października zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń zamiaru głosowania korespondencyjnego. W Białymstoku było 170 takich zgłoszeń.

Wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się 15 października. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, które mogą być przydatne w przygotowaniu się do udziału w wyborach.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top