Białystok. Tereny zielone przy ul. Marczukowskiej będą nosiły nazwę Parku im. Andrzeja Piotra Karolskiego

Białystok. Tereny zielone przy ul. Marczukowskiej będą nosiły nazwę Parku im. Andrzeja Piotra Karolskiego

Tereny zielone przy ul. Marczukowskiej w Białymstoku zostaną parkiem i będą nosić imię Andrzeja Piotra Karolskiego, zmarłego niedawno dyrektora departamentu gospodarki komunalnej – zdecydowali w poniedziałek miejscy radni

Jak podkreślano w uchwale, Karolski był zaangażowany w powstanie tego miejsca.

Andrzej Piotr Karolski jako wieloletni dyrektor departamentu gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku był m.in. pomysłodawcą łąk kwietnych w mieście, stworzył miejską pasiekę, przebudował mini ogród zoologiczny Akcent ZOO. Również z jego inicjatywy zagospodarowano tereny wokół Stawów Marczukowskich. Karolski zmarł w połowie września. Miał 61 lat.

Z wnioskiem o nadanie terenom zielonym przy ul. Marczukowskiej nazwy Park im. Andrzeja Piotra Karolskiego wystąpił do rady miasta prezydent Białegostoku.

Projekt zagospodarowania zdegradowanego terenu Stawów Marczukowskich jako przestrzeni cennej przyrodniczo, ale i przywrócenia mieszkańcom jako miejsca do rekreacji oraz pełniącego znaczącą rolę edukacyjną w zakresie bioróżnorodności i ekologii, powstał z inicjatywy dyrektora Andrzeja Piotra Karolskiego” – napisano w uzasadnieniu do uchwały.

Wskazano, że w ramach tego projektu powstały dwa stawy, na nich wyspy dla ptaków, urządzono teren wokół – ustawiono ławeczki, powstały ścieżki spacerowe, wieża ornitologiczna czy ścieżka edukacyjna. Miejsce stało się chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Jak podkreślono w uzasadnieniu, miasto za ten projekt otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia.

Stawy Marczukowskie to był nie tylko projekt dyrektora Karolskiego, ale też jego ulubione miejsce – mówiła podczas poniedziałkowej sesji przedstawiając projekt uchwały obecna dyrektorka departamentu gospodarki komunalnej Ewa Kułakowska. Podkreśliła, że współpracowała z Karolskim przez 15 lat i był on człowiekiem wyjątkowym i zaangażowanym w swoją pracę.

„Wyjątkowy człowiek, siewca pomysłów, wielce zasłużony dla swojego miasta i to, co pozostawił po sobie, będziemy chcieli też kontynuować” – dodała.

Rada podjęła uchwałę o upamiętnieniu Karolskiego jednogłośnie. (PAP)

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top