Białystok. V Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się w innej lokalizacji

Białystok. V Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się w innej lokalizacji

V Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się w sobotę (11.02) w Białymstoku w Lesie Turczyńskim, a nie jak pierwotnie planowano – w Lesie Solnickim 

Bieg organizuje Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją Białystok Biega.

„Zmianę wymusiły okoliczności niezależne od organizatorów (…) Dzięki szybko podjętym działaniom zrealizujemy wszystkie nasze plany – przygotujemy bezpieczną trasę i tak wyczekiwane co roku przez uczestników aranżacje na trasie biegu” – mówi cytowany w komunikacie dr Piotr Popławski, kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru.

Bieg upamiętnia ofiary wywózek na Sybir i służy pielęgnowaniu pamięci o nich. 10 lutego przypada 83. rocznica pierwszej masowej wywózki z 1940 r. obywateli Polskich na Sybir. Deportowało ich NKWD.

W tym roku bieg w Białymstoku odbędzie się w sobotę 11 lutego, a tydzień później 18 lutego – po raz pierwszy we Wrocławiu. Muzeum Pamięci Sybiru podało, że na tegoroczną edycję biegu w Białymstoku zapisało się 880 osób, we Wrocławiu 266 osób.

Bieg ma też wersję wirtualną. Do 28 lutego można samemu przebieg dowolną trasę w dowolnym miejscu na świecie, przekazać dane organizatorom, a te są sumowane i porównywane do odległości gdzie byli zsyłani na Sybir Polacy. Chęć uczczenia Sybiraków w ten sposób zgłosiło się dotąd ponad 300 osób.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top