Gala Mleczne Laury 2023

Gala Mleczne Laury 2023

Najlepsze gospodarstwa mleczne z regionu nagrodzone

Kolejną galę Laurów Mlecznych zorganizowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka we współpracy z Podlaskim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Przyznano 43 nagrody i wyróżnienia przede wszystkim za wydajność stad, ale też za suchą masę czyli zawartość tłuszczu i białka. Wyróżniono też hodowców z najlepszą wydajnością życiową, indeksami ekonomicznymi, najkrótszym okresem międzywycieleniowym oraz z najstarszą krową w stadzie.

Wręczamy nagrody wszystkim naszym podlaskim hodowcom, którzy uzyskali najwyższe wydajności w całym województwie, a więc to jest święto naszych hodowców. Za wydajnością idzie jakość w parze. To nie jest tak, że duże gospodarstwa, czy wydajne gospodarstwa mają na bakier z jakością. Mówił Tomasz Cieślik – hodowca bydła mlecznego z Pokaniewa, prezes PZHBiPM.

 

Rolnicy zapytani o klucz do sukcesu w wydajności mlecznej wskazywali podobne elementy.

Oprócz ciężkiej pracy takiej codziennej – przede wszystkim dbałość o pasze. Krowa zawsze mordą doi jak to mówią. Więc mając dobre pasze, dobrze zbilansowane dawki, do tego genetyka odpowiednia, dobrostan tych zwierząt i są wtedy wyniki. – Walenty Wałejko ze wsi Leszkiemie.

Żeby uzyskać dobrą wydajność i dobre parametry mleka musimy tą dawkę skorygować przez żywieniowców. Żeby te parametry uzyskać jak najlepsze, żeby i energia i białko były na odpowiednim poziomie, zbilansowane – wtedy możemy myśleć o dobrej wydajności, o dobrych parametrach. Wiadomo, nie zapominajmy też o genetyce. -Piotr Szeligowski ze wsi Łubnice-Krusze.

Sprawdź które gospodarstwa z Podlaskiego uzyskały najlepsze wyniki w 2022!

W gali Mlecznych Laurów 2023 oprócz rolników i działaczy Federacji oraz Związku udział wzięli politycy, samorządowcy, przedstawiciele instytucji współpracujących z rolnictwem i firmy z branży.  Spotkanie było okazją nie tylko do wyróżnienia najlepszych. Rolnicy i eksperci dyskutowali o sytuacji na rynku mleka – potrzebach i wyzwaniach jakie obecnie stoją przed rolnikami i ich spółdzielniami mleczarskimi.

Jak wyglądała Gala Laurów Mlecznych 2023 w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku – ZOBACZ NA FILMIE!

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top