Jak załatwić sprawy w ZUS-ie mieszkając za granicą?

Jak załatwić sprawy w ZUS-ie mieszkając za granicą?

Polacy, którzy osiedlowi się lub czasowo przebywają za granicą zazwyczaj sądzą, że nie jest możliwe uzyskanie informacji czy złożenie wniosku w ZUS-ie, bez osobistej wizyty w kraju. Tymczasem większość spraw w Zakładzie można załatwić online, a skontaktować się z ekspertem podczas e-wizyty, bez konieczności opuszczanie obecnego miejsca zamieszkania

Z pracownikiem ZUS-u możemy porozmawiać podczas wideorozmowy bez konieczności odwiedzania placówki, wystarczy zarezerwować e-wizytę i nawiązać połączenie.

– Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości odwiedzenia placówki ZUS-u ze względu na swój stan zdrowia, albo przebywają poza granicami naszego kraju – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim. – Dzięki wizycie online nasi rodacy, którzy od dziesiątek lat mieszkają w odległych od Polski krajach jak np. w USA czy w Kanadzie, mogą dowiedzieć się, jakie dokumenty zgromadzić, w jakiej formie wysłać je do ZUS-u i jak złożyć wniosek o polską emeryturę. By uzyskać informację nie muszą przyjeżdżać do Polski – dodaje rzeczniczka.

Warto pamiętać o tym, że mieszkańców innych krajów mogą obowiązywać różne strefy czasowe. Umawiając się na rozmowę online, warto uwzględnić tą różnicę i kontaktować się w takich godzinach, w których pracuje urząd i są one dogodne dla obu stron.

Na rozmowę online, czyli e-wizytę, można umówić się bardzo łatwo. Wystarczy wejść na stronę https://www.zus.pl/e-wizyta i wybrać placówkę ZUS-u, w której klient ma sprawę do załatwienia. Nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu, wystarczy komputer z dostępem do kamery i mikrofonem podłączony do internetu, tablet albo smartfon.

Emerytury i renty to nie jedyny zakres spraw, które można poruszyć podczas rozmowy wideo. Kontaktując się z pracownikiem Zakładu można uzyskać informacje także w zakresie zasiłków, spraw związanych z prowadzeniem firmy, czy też potwierdzić profil na eZUS (PUE ZUS) – wyjaśnia rzeczniczka.

Gdzie złożyć wniosek o emeryturę gdy mieszkasz za granicą?

Złożenie wniosku o emeryturę dla osób od lat mieszkających za granicą stanowiło dość duży problem i często w tym celu fatygują się osobiście do ojczyzny. Dla osoby, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny i pracowała w kraju, w którym obecnie mieszka oraz nabyła za granicą prawo do emerytury i również pracowała kiedyś w Polsce – właściwym organem, do którego należy złożyć wniosek o emeryturę jest zagraniczna instytucja ubezpieczeniowa (czyli w tym kraju, w którym się obecnie mieszka). Na tej instytucji spoczywa obowiązek przekazania wniosku emerytalnego do instytucji ubezpieczeniowych w innych państwach, w których ktoś pracował. Wszystkie instytucje przyjmą tą samą datę złożenia wniosku.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top