Kontrowersje po Sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego

Kontrowersje po Sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego

Wtorkowa sesja sejmiku województwa podlaskiego, która miała miejsce 26 maja, nie przeszła bez echa. Więcej wciąż wywołuje żywą dyskusję w podlaskiej polityce. Głównym tematem obrad sejmiku było stanowisko przygotowane przez PiS przeciwko paktowi migracyjnemu. Wydarzenia przed sesją przyciągnęły uwagę mediów, gdyż doszło do przepychanek z ochroną Urzędu Marszałkowskiego. Przecwini migrantom mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na salę sejmiku. Ochrona odmówiła im wejścia do budynku, jednak ostatecznie kilkudziesięcioosobowa grupa uczestniczyła w sesji.

Przebieg Wydarzeń

W internecie szybko zaczęły pojawiać się filmy dokumentujące sytuację, co wywołało lawinę komentarzy. W czwartek 28 maja, Zarząd Województwa Podlaskiego oraz przedstawiciele sejmikowego klubu radnych PiS odnieśli się do tych wydarzeń, składając interpelację w biurze sejmiku. Domagali się wyjaśnień.

Bezpieczeństwo czy unikanie protestujących

Tymczasem marszałek Łukasz Prokorym obwinił na konferencji ( dzień po zdarzeniu) organizatorów manifestacji o nieodpowiedzialność i łamanie przepisów przeciwpożarowych. Podkreślił, że bezpieczeństwo uczestników sesji było ważniejsze niż happening polityczny. Zgromadzenie publiczne miało być zaplanowane na 300 osób, a sala sejmiku mogła pomieścić jedynie 94 osoby.

„Pan Artur Kosicki, doktor nauk prawnych, doskonale zna zasady ewakuacji, jednak w sposób perfidny i cyniczny blokował kanały ewakuacyjne” – zauważył Prokorym.

Sesja jest nie dla mieszkańćów

Przewodniczący klubu radnych PiS, Artur Kosicki, podkreślił, że wydarzenia z wtorkowej sesji są bezprecedensowe w historii samorządu województwa. „Mieszkańcy, którzy przybyli na pikietę, chcieli wejść na sesję, a ochrona uniemożliwiła im to. Sesja sejmiku jest jawna i powinna być dostępna dla mieszkańców” – zaznaczył Kosicki.

Nowe Stanowisko w Sprawie Paktu Migracyjnego

Marszałek zapowiedział przygotowanie projektu stanowiska w sprawie paktu migracyjnego, który ma być omówiony na sesji czerwcowej. Chociaż Kosicki spodziewa się powtórzenia pikiety w jeszcze większej skali, Prokorym podkreśla, że bezpieczeństwo regionu jest priorytetem.

„Mam już wiele sygnałów, że ta pikieta się powtórzy” – powiedział Kosicki, apelując o przewidzenie większej przestrzeni na sesję.

Działania na Forum Unijnym

Marszałek Prokorym planuje również działania na forum unijnym w sprawie zmiany paktu migracyjnego, aby uniknąć corocznych modyfikacji. Zapowiedział na konferencji,  że 16 czerwca złoży wniosek do komisarza do spraw spójności.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top