Na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się XV Międzynarodowe Sympozjum poświęcone kurakom

Na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się XV Międzynarodowe Sympozjum poświęcone kurakom

Na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się XV Międzynarodowe Sympozjum poświęcone kurakom

 

Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza do udziału w 15th International Grouse Symposium, które odbędzie się w dniach 11-15 września 2023 r. w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego 1J. W konferencji weźmie udział ponad 120 specjalistów m.in. z Polski, USA, Japonii, Niemiec, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Czech, którzy zajmują się ochroną kuraków.

Konferencje z cyklu International Grouse Symposium (IGS) odbywają się cyklicznie w tych krajach świata, w których funkcjonują prężne środowiska badawcze działające na rzecz tworzenia naukowych podstaw ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków z rzędu Galliformes (kuraków). Instytucją sprawującą patronat merytoryczny i instytucjonalny nad IGS jest Species Survival Commission, International Union for Conservation of Nature (SSC IUCN).

Ostatnia konferencja z cyklu IGS odbyła w 2018 r. w Utah w USA, gdzie podjęto decyzję, że kolejna zostanie zorganizowana w Polsce. Wybrano Uniwersytet w Białymstoku. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego został prof. dr hab. Marek Konarzewski z Wydziału Biologii UwB.

– Kuraki są grupą ptaków globalnie zagrożonych. W polskiej awifaunie reprezentują je dwa gatunki o szczególnym statusie ochronnym: cietrzew i głuszec. Od 1995 roku oba gatunki objęte zostały całkowitą ochroną (załącznik I do Dyrektywy Ptasiej UE), umieszczono je także w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako skrajnie zagrożone – przypomina dr hab. Aneta Książek z Wydziału Biologii UwB – przedstawicielka Komitetu Organizacyjnego sympozjum.

Dodaje, że celem konferencji jest dokonanie przeglądu oraz sformułowanie rekomendacji dotyczących dwóch kluczowych aspektów naukowych podstaw ochrony gatunkowej kuraków, ze szczególnym uwzględnieniem cietrzewia i głuszca. Chodzi o doskonalenie metod hodowlanych służących rozwojowi hodowli zachowawczych oraz o doskonalenie metod monitoringu populacji naturalnych, w szczególności śledzenia osobników wysiedlanych do środowiska naturalnego.

XV Międzynarodowe Sympozjum poświęcone kurakom odbędzie się w dniach 11-15 września w siedzibie Wydziału Biologii przy ul. Ciołkowskiego. Program konferencji zgodny jest z formatem poprzednich spotkań z cyklu IGS. Składa się z warsztatów prowadzonych przez specjalistów z zakresu bioakustyki (dzień pierwszy), sesji naukowych (trzy dni) oraz sesji wyjazdowej (14 września) do hodowli zachowawczej głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród (Puszcza Augustowska), gdzie prowadzony jest program re-introdukcji tych ptaków.

W konferencji udział zapowiedziało łącznie ponad 120 specjalistów z dziedziny ochrony kuraków z Polski i zagranicy, w tym z USA, Japonii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Czech.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://igs2022.uwb.edu.pl/pl/home/.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top