Pierwsze wnioski o 500+ na nowy okres wypłat 2023/2024 wpłynęły do ZUS

Pierwsze wnioski o 500+ na nowy okres wypłat 2023/2024 wpłynęły do ZUS

Rodzice i opiekunowie do tej pory złożyli już około 583 tys. wniosków na 904 tys. dzieci o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

Tylko przez aplikację mobilną mZUS wpłynęło 21 tysięcy wniosków dotyczących ponad 35 tysięcy dzieci.

Od 1 lutego tego roku ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski można złożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na smartfony lub tablety.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną.

ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków z programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy już o północy 1 lutego. Według danych na 2 lutego na godzinę 8 rano złożonych już było około 583 tysiące wniosków na blisko 904 tysiące dzieci – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nowym kanałem przez który można składać wnioski o 500+ jest aplikacja mobilna mZUS. Można ją zainstalować na smartfony i tablety.

Aplikacja jest podłączona do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Przez mZUS złożono ponad 21 tys. wniosków na 35 tys. dzieci. Wypełnienie wniosku zajmuje rodzicom i opiekunom kilka minut.

Wniosek można również wypełnić na komputerze, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych.

Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną – jeśli bank uruchomił taką usługę.

Jeżeli klient złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie na profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu konto automatycznie. Zrobi to na podstawie danych przekazanych przez klienta we wniosku o 500+.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem świadczenia od czerwca.

Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem od lipca.

Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wyrównując świadczenie od sierpnia.

Złożenie wniosku później niż 30 czerwca powoduje, że ZUS nie wypłaci wyrównania od początku okresu świadczeniowego, czyli od 1 czerwca.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top