Podlaskie. Apelacje obu stron w procesie oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji

Podlaskie. Apelacje obu stron w procesie oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji

Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynęły apelacje prokuratury oraz obrońców od wyroku w procesie dwóch mężczyzn, nieprawomocnie skazanych za działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu. Sąd pierwszej instancji orzekł kary roku i półtora roku więzienia.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pod nadzorem mazowieckiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Pierwszego z mężczyzn oskarżono o działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu (udział w działalności obcego wywiadu przeciwko RP), drugiego – o pomocnictwo do takiej działalności. Za szpiegostwo grozi do 10 lat więzienia.

Jak informowała ABW, gdy prokuratura kierowała w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Suwałkach, jeden z oskarżonych był pośrednikiem wizowym, wykonującym usługi na rzecz firmy zajmującej się pośrednictwem wizowym, której właścicielem był drugi z tych mężczyzn. Według śledczych, pośrednik wizowy dostarczał drugiemu – by osiągnąć korzyści majątkowe – informacje, które następnie były przekazywane rosyjskiemu wywiadowi.

ABW i prokuratura nie podały, kiedy i jak długo prowadzona była taka działalność. Z informacji medialnych wynika, że chodziło o czas od 2016 roku do zatrzymania w 2021 roku, a mężczyźni działali w województwach: warmińsko-mazurskim i pomorskim, oraz w obwodzie kaliningradzkim Rosji.

Proces w pierwszej instancji był utajniony ze względu na charakter zarzutów. Kilka miesięcy temu przed suwalskim sądem zapadły nieprawomocne wyroki skazujące; kary to rok i półtora roku więzienia.

Apelacje złożyły obie strony. Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP w białostockim sądzie apelacyjnym, wyrok zaskarżyła Prokuratura Krajowa oraz obrońcy obu oskarżonych. Termin rozpoznania tych odwołań nie został jeszcze wyznaczony. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top