Powrót żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego z misji pokojowej
Pełnili pełną poświęcenia i odwagi służbę dla zapewnienia stabilizacji regionu
W poniedziałek, 12.08, na placu apelowym jednostki wojskowej przy ul. Kawaleryjskiej powitano powracających z misji pokojowej w Kosowie oficerów i żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Jednostka wojskowa z Białegostoku stanowiła główną część 49. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) działającego w ramach Międzynarodowych Sił Pokojowych w Kosowie.
Płk Piotr Ciapka zwracając się do żołnierzy zaznaczył, że każdy niezależnie od stopnia i funkcji odegrał bardzo ważną rolę w realizacji powierzonego zadania.
– Wasz profesjonalizm i zaangażowanie nie zostaną wam zapomniane. Wzmacnialiście bezpieczeństwo i stabilność w rejonie pełnienia służby. Pokazujecie, że Polska jest gotowa do niesienia pomocy tam, gdzie jest to potrzebne – mówił dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Ppłk Łukasz Maciuszko, dowódca 49. zmiany PKW w Kosowie, podkreślił, że przez ostatnie 6 miesięcy stacjonowania żołnierze mieli olbrzymi zaszczyt reprezentować pułk oraz swoją ojczyznę na arenie międzynarodowej.
– Wspólnie z naszymi sojusznikami przyczyniliśmy się do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilizacji w Kosowie jako część wielonarodowej społeczności sojuszniczej. Nasi żołnierze, których macie dzisiaj przed sobą, pokazali nie tylko swoje umiejętności wojskowe, ale również charakter, oddanie i profesjonalizm – przypomniał dowódca.
Podczas uroczystości nadano odznaczenia zasłużonym żołnierzom w czasie misji pokojowej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda Jacek Brzozowski, wicewojewoda Paweł Krutul, płk Marcin Maj z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Misja KFOR (Kosovo Force), rozpoczęta 12 czerwca 1999 r. na mocy rezolucji ONZ, ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w Kosowie po kryzysie humanitarnym. Główne zadania obejmują monitorowanie przestrzegania umów, zwalczanie przestępczości i wspieranie lokalnych władz. Obecnie w PKW KFOR służy około 360 żołnierzy.