Psi seniorzy z białostockiego schroniska

Psi seniorzy z białostockiego schroniska

Psi seniorzy z białostockiego schroniska

Wielkimi krokami zbliża się zima, ale trudny czas dla psów ze schroniska już nadszedł. W najbliższą niedzielę, 4 grudnia, podczas PSAceru Mikołajkowego, będzie można poznać część  seniorów z białostockiego schroniska.

To najtrudniejsza pora roku dla najstarszych podopiecznych. Mimo starań, by zapewnić im jak najlepsze warunki, nic nie zastąpi domowego ciepła i ciszy, posłania, w którym można wygrzać stare kości i spokoju od zgiełku schroniska, w którym można wypocząć – mówi Monika Fiedorczuk, koordynatorka wolontariatu w Schronisku dla Zwierząt w Białymstoku „Dolina Dolistówki”. – Chcemy opowiedzieć o tym, jak fantastyczne są starsze psy, które często latami są niezauważane przez nikogo i po cichu odchodzą w schronisku… A mogą być świetnymi kompanami codzienności, trzeba dać im tylko szansę” – przekonuje Monika Fiedorczuk.

„Ludzie często boją się adoptować starsze psy najczęściej z obawy, że będą krótko żyły. A przy adopcji psa niekoniecznie trzeba się kierować własnymi odczuciami i oczekiwaniami, tylko pomyśleć, jak czuje pies – mówi kierownik Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku „Dolina Dolistówki”  Anna Jaroszewicz. – On tego nie odmierza tak, jak ludzie, pies żyje tu i teraz. Dla niego nieważne, czy ten moment będzie trwał krótko czy długo. Ważne, żeby to był moment pozytywny, dobry, bezpieczny. Starszego psa nie adoptujemy dla siebie, ale dla Niego” – dodaje Anna Jaroszewicz.

Dla wszystkich psów pobyt w schronisku powinien być tymczasowy, ale dla psich seniorów ze szczególnych względów. Pod koniec życia jak nigdy potrzebują domowego ciepła, troski, spokoju, bezpieczeństwa, po trudach wcześniejszego życia. A potrafią się odwdzięczyć najszczerszą miłością i przywiązaniem” – podkreśla   Monika Fiedorczuk.

W białostockim schronisku obecnie przebywa 17 psów powyżej 10. roku życia

Najstarszymi seniorami są Promil i Frank, którzy mają po 13 lat. Najdłużej, bo od szczeniaka, w schronisku przebywa Nora, która ma 11 lat.

Białostockie Schronisko „Dolina Dolistówki” organizuje “PSAcer Mikołajkowy”

W najbliższą niedzielę, 4 grudnia, podczas PSAceru Mikołajkowego, będzie okazja by poznać część  seniorów z białostockiego schroniska.

Wolontariusze stworzyli również krótkie opisy seniorskiej ekipy

Promil, lat 13: Promil/Reksio to dziarski staruszek. Uwielbia długie, piesze wędrówki. Ciężko mu zaufać nieznajomym ludziom. Jednak gdy ktoś da mu szansę i czas, zyskać może wiernego kompana w codziennym życiu.

Frank, lat 13: Frank, mądry, zrównoważony straszy pan o czarującym uśmiechu. Wspaniały kompan spacerów i długich zimowych wieczorów.

Nora, lat 11: Nora to piękna, spokojna, mądra sunia. Silna fizycznie, ale też delikatna i wrażliwa. Uwielbia wodę i odkrywanie nowych szlaków z dala od miejskiego zgiełku.

Jarka, lat 12: Jarka, choć seniorka, to jeszcze w pełni sił. Nie przeszkadza w chwytaniu dnia takim jakim jest nawet choroba. Wielbicielka śniegowych lodów i jesiennych szyszek, a przede wszystkim cudowna towarzyszka spacerów

Basta, lat 10: Basta to dojrzała i szybko ucząca się sunia, nie tylko chętna na długie spacery ale też na wspólne zabawy.

Sajgon, lat 10: Sajgon, najdzielniejszy owczar ,który odważnie kroczy przez świat. Zawsze uśmiechnięty, skory do zabawy oraz nowych wyzwań.

Korwat, lat 10: Korwat, może stary ale na pewno jary . Nie jeden młodziak zazdrości mu kondycji , a co najważniejsze łagodny i cierpliwy do dzieci.

Muka, lat 11: Muka to piękna brunetka , słusznego wzrostu i rozmiaru . Pieszczoszka, lizuska i łakomczuszka .Przyjaciółka na całe życie.

Pułkownik, lat 12: Pułkownik jest bardzo wiernym przyjacielem. Starszy psiak o ogromnym sercu. Lubi drapanie za uszkiem, sam prosi o pieszczoty.

Dżamal, lat 11: Dżamal, psie słoneczko, które potrafi wywołać uśmiech na każdej buzi. Kocha głaski i przytulaski. Stworzony do kochania.

Santos, lat 11: Santos, wrażliwy starszy pan, który lubi odkrywać świat. Najbardziej ceni spacery po lesie, spotkania z psimi kolegami, ale dobrym smaczkiem tez nie pogardzi.

Fela, lat 11: Fela piękna, starsza pani lecz wiecznie młoda duchem o wielkim złotym sercu. Jest to najlepsza przyjaciółka do tańca i do różańca. Mała spryciula i smakoszka. Uwielbia spacerki i drapanie za uszkiem.

Wega, lat 11: Wega to pozytywnie nastawiona do jesieni życia seniorka. Jest delikatna, spokojna i przyjazna. Uwielbia długie wędrówki i nowe miejsca. Ciekawi ją „prawdziwy” świat.

Finezja, lat 10: Finezja to owczarka w każdym calu. Kocha spacery, wtedy świat nowych zapachów otwiera się tylko dla niej. Węszenie i przytulanie to dwa żywioły tej radosnej i przyjaznej psyjaciółki.

Dolan, lat 11: Dolan to senior pełen energii, z nim na pewno nie będziesz się nudzić. Idealny towarzysz zimowych wieczorów i długich spacerów.

Chętni mogą także wesprzeć działalność białostockiego schroniska dla zwierząt

Potrzebna lista rzeczy:

– karma sucha specjalistyczna: gastro, hypoalergiczna, renal, hepatic, junior (dla szczeniaków),
– pipety zabezpieczające psy przed kleszczami,
– koce, prześcieradła, ręczniki, itp.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top