Władze Białegostoku w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę: zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa

Władze Białegostoku w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę: zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa

Społeczeństwo polskie zdało egzamin z człowieczeństwa, niosąc pomoc uchodźcom z Ukrainy od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę – oceniły w piątek (24.02) w rocznicę tej agresji władze Białegostoku

Przedstawiciele białostockiego magistratu podsumowali też pomoc, jaką w tym czasie niosło miasto, jego mieszkańcy, firmy i darczyńcy.

Wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński, pełnomocnik prezydenta miasta ds. pomocy Ukrainie, przedstawił na konferencji prasowej raport z pomocy, jaką organizowało miasto we współpracy z innymi instytucjami. Podziękował wszystkim mieszkańcom, organizacjom pozarządowym, instytucjom, przedsiębiorcom za zaangażowanie i niesienie tej pomocy, udzielane uchodźcom schronienie, za solidarność z nimi i za okazane serce.

Za to, że przez ten cały rok od 24 lutego Polacy pokazali, jak potrafią dzielić się dobrem, jak potrafią ugościć ludzi uciekających”– mówił Tuchliński.

Dodał, że może ocenić i powiedzieć, że „wszyscy zdali egzamin z tego trudnego czasu”.

W wyemitowanym na konferencji prasowej filmiku prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podziękował wszystkim mieszkańcom miasta za pomoc uchodźcom z Ukrainy, za „otwarte serca w reakcji na zło”.

Jestem dumny z naszego miasta, z naszych mieszkańców i wszystkim państwu bardzo za to dziękuję. Nie zapomnijmy jednak, że wojna trwa, a jej ofiary wciąż potrzebują naszej pomocy. Wierzę, że będziemy solidarni z Ukrainą tak długo, jak będzie to potrzebne, aż do zwycięstwa” – mówi Truskolaski.

Wiceprezydent Tuchliński poinformował, że łącznie od początku wojny w Ukrainie z Białegostoku wyjechało 35 transportów z pomocą humanitarną, w których było ok. 100 ton różnych rzeczy potrzebnych Ukraińcom. Transporty te były skierowane do 12 ukraińskich miast, m.in. do Lwowa, Łucka, Berdyczowa, Kijowa, Odessy, Kamieńca Podolskiego i do Żytomierza.

Tuchliński podał, że w organizację pomocy było zaangażowanych ok. sześciuset wolontariuszy i 65 różnych organizacji.

Łączna wartość wydatków Białegostoku na pomoc dla uchodźców wyniosła w 2022 r. 31,5 mln zł.

Z tego 30 mln zł to pieniądze z Funduszu Pomocy, 1,2 mln zł z budżetu miasta i ponad 200 tys. z darowizn.

W działania pomocowe zaangażowanych było 41 białostockich firm. Białystok przekazał do Lwowa dwa autobusy komunikacji miejskiej.

25 mln zł pozyskano z UNICEF-u na działania pomocowe dla uchodźców.

W ramach współpracy z UNICEF-em w Białymstoku powstało centrum HUB Spilno/Wspólnie. W jego ramach pieniądze przeznaczane są na opiekę nad dziećmi, na zdrowie, edukację, działania społeczne i na integrację. Z różnych działań tego centrum skorzystały łącznie ok. 3 tys. osób. Uchodźcy mogą tam też otrzymać np. pomoc psychologiczną, potrzebne informacje i porady. Wszystko ma służyć integracji uchodźców.

Miasto Białystok zorganizowało 11 miejsc zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców.

Łącznie skorzystało z nich około tysiąca osób, wciąż tam przebywa 268 osób.

19 tys. osób z Ukrainy uczestniczyło w różnych spotkaniach w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku.

Miasto organizowało też dla uchodźców specjalne spotkania z okazji świąt.

Tuchliński poinformował, że miasto wydało uchodźcom ok. 5 tys. numerów PESEL.

Z tytułu jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł wypłacono ponad 1,4 mln zł. Ponad 13,6 mln zł wypłacono w ramach świadczenia 40 zł na zakwaterowanie i wyżywienie. Rozpatrzono w tej sprawie 3,9 tys. wniosków dotyczących prawie 11 tys. osób. W ramach świadczeń rodzinnych wypłacono z kolei łącznie prawie 1 mln zł. Wnioski dotyczyły blisko tysiąca osób.

W białostockich przedszkolach i szkołach w mieście uczy się 950 dzieci z Ukrainy.

W szkołach zatrudnienie znalazło 67 osób jako asystentów, pomocy nauczycieli. Były organizowane różne warsztaty, zajęcia integracyjne i festyny.

My Ukraińcy przeszliśmy bardzo bolesną drogę tutaj do Polski, do Białegostoku” – mówiła Ukrainka Janina Sadowa, która w Białymstoku jest od marca 2022 r.

Dziękowała wszystkim za wszelką okazaną pomoc i za wsparcie. Podkreślała, że trudno to ogromne podziękowanie wyrazić w słowach, dziękowała każdemu, kto w tę pomoc był zaangażowany i podkreśliła, że tych osób było bardzo dużo. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top