Żniwa w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Żniwa w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Mieszkańcy Białegostoku, regionu, a także turyści mieli okazję zobaczyć jak dawniej wyglądały żniwa

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w niedzielne (13.08) popołudnie zorganizowało „Żniwa w Skansenie”.

Na terenie zagrody z Jacowlan i polu muzealnym odwiedzający mieli okazję uczestniczyć w inscenizacji obrzędów żniwnych w wykonaniu zespołu Klekociaki, mogli także nauczyć się tkania krajki oraz własnoręcznie wykonać równiankę, czyli wiązankę kwiatów, ziół i zbóż, święconą w Kościele w dniu 15 sierpnia, w trakcie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wydarzenie było świetną okazją do poznania dawnych tradycji i obrzędów, związanych ze żniwami, które współcześnie są prawie zapomniane lub funkcjonują w znacznie zmienionej formie.

– Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej kultywuje dawne tradycje, zwyczaje i obrzędy – mówi Katarzyna Ancipiuk dyrektor PMKL. –  Chcieliśmy państwu pokazać, szczególnie dla młodego pokolenia, jak to kiedyś bywało na polu, jak się pracowało. Mężczyźni przeważnie pracowali z kosą, a kobiety z sierpami.

– Mi się tutaj podoba wszystko, ale tak najbardziej to ta atmosfera, że tutaj jest inaczej niż w mieście. Przychodzę tutaj i odrazu wącham tę okoliczność – mówi 10-letnia Amira, która przyszła do Skansenu z mamą.

Na koniec wydarzenia organizatorzy zaprosili uczestników do wspólnej zabawy i tańców z Kapelą Dziki Sad.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top