14 twórców, organizacji i zespołów nagrodzonych przez marszałka woj. podlaskiego

14 twórców, organizacji i zespołów nagrodzonych przez marszałka woj. podlaskiego

Artyści, animatorzy kultury, zespoły, teatry a także osoby działające na rzecz ochrony kultury otrzymały nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego. Gala wręczenia odbyła się we wtorek w Białymstoku

Doroczne nagrody marszałka przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego.

Jak mówił we wtorek przed wręczeniem nagród marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, to jeden z najstarszych konkursów marszałka, nagrody przyznawane są od 25 lat.

„Te nagrody są takim podziękowaniem państwu za waszą twórczość, za to, że dbacie o naszą kulturę, o historię naszego województwa, o jego tożsamość. To, co robicie, ma niezwykle ważny wpływ, aby ta nasza przeszłość, budowana w waszych różnych projektach w teraźniejszości, była pokazywana w przyszłości, aby to nasze dziedzictwo, nasza kultura nigdy nie przestała istnieć, a była coraz bardziej promowana, bo to jest ta wartość, którą my – jako władze województwa – chcemy się szczycić” – mówił zwracając się do laureatów marszałek.

Członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę Jacek Piorunek dodał, że nagrodą marszałka zarząd docenia wybitne postaci w dziedzinie kultury w całym województwie. Gratulował laureatom i też zachęcał ich, by „skłaniali swoich kolegów, tych twórców kultury, którzy są gdzieś w województwie, których należy docenić, do tego, aby aplikowali do naszej nagrody”.

W tym roku przyznano czternaście nagród, każda w wysokości 10 tys. zł.

Nagrodę za całokształt osiągnięć otrzymała reporterka, pisarka, dziennikarka Aneta Prymaka-Oniszk, która w swoich książkach podejmuje tematy pozwalające zrozumieć wielokulturowość i wieloreligijność regionu. Za ostatnią książkę „Kamienie musiały polecieć. Wymazana przeszłość Podlasia” otrzymała tegoroczną Nagrodę Czytelników Grand Press.

DJ i jeden z twórców festiwalu Up To Date Festival Jędrzej Dondziło także otrzymał nagrodę za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury.

„Dzięki jego działalności Białystok i Podlasie znane są z nietuzinkowych i imponujących projektów, szeroko rezonujących ze społecznością lokalną i ze społecznością muzyki elektronicznej całej Europy” – napisano w uzasadnieniu.

Za zaangażowaną pracę historyczki, promowanie wartości kulturalnych i historycznych, które integrują lokalną społeczność – została nagrodzona historyczka, była kierownik Muzeum w Tykocinie i reżyserka wielu spektakli Tykocińskiego Teatru Amatorskiego Ewa Wroczyńska. Wroczyńska znalazła się też wśród finalistów tegorocznej nagrody przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Laureatką została też etnografka od lat związana z Muzeum Podlaskim w Białymstoku, prowadząca działania mające zachować tradycję ręcznika obrzędowego Alina Dębowska-Jankiewicz. Jak podkreślono w uzasadnieniu, jej autorski program badawczy zaowocował zinwentaryzowaniem ok. 2 tys. ręczników obrzędowych znajdujących się w rękach prywatnych oraz powstaniem największej muzealnej kolekcji ręczników liczącej 500 sztuk.

Nagrodzono także wokalistkę i producentkę muzyczną Joannę Zubrycką, która od ponad 10 lat realizuje swój autorski projekt Miss God.

Za całokształt twórczości artystycznej w dziedzinie muzyki nagrodzono również Elżbietę Bilmin, dyrygent Chóru Polskiej Pieśni Narodowej, działającej 30 lat przy Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim, folklorystkę i animatorkę Małgorzatę Makowską oraz dyrygent i animatorkę kultury w Łomży Magdalenę Sinoff.

W gronie laureatów znalazła się też malarka, ilustratorka książek i poetka Teresa Adamowska oraz twórca rękodzieła artystycznego i robótek ręcznych Marcin Wądołowski, który jest założycielem internetowej Akcji Popieram „Polskie rękodzieło”.

Nagrodę otrzymało Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, które od 50 lat podejmuje działania badawcze i upowszechniające dziedzictwo kulturowe dawnej ziemi łomżyńskiej i mazowiecko-podlaskiego pogranicza. Laureatem został też Teatr „T-3” działający przy Polskim Związku Niewidomych, a tworzony przez niewidomych, niedowidzących i pełnosprawnych.

Wśród zespołów nagrodą marszałka wyróżniono Studio Piosenki Estradowej działające przy Hajnowskim Domu Kultury oraz Studio Tańca „Radość” działające przy Suwalskim Ośrodku Kultury.

Dotychczas nagrody artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali m.in. Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło oraz Leon Tarasewicz, twórcy fundacji i ośrodka „Pogranicze” Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy, aktor Teatru Wierszalin Rafał Gąsowski a także instytucje – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach i Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top