18 maja Noc Muzeów. Znamy program atrakcji w Białymstoku
Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 18 maja. Miejskie i wojewódzkie instytucje kultury oraz inni organizatorzy przygotowali liczne atrakcje, m.in. wystawy, warsztaty, koncerty, zajęcia interaktywne, zwiedzanie z przewodnikiem, pokazy taktyki policyjnej, konkursy i zabawy dla najmłodszych
Mieszkańcy będą też mogli skorzystać z organizowanych przez Muzeum Wojska przejazdów autobusowych do Parku Militarnego na ul. Węglową oraz podziwiać panoramę miasta nocą.
Szczegółowy program Nocy Muzeów w Białymstoku
Noc Muzeów co roku przyciąga do białostockich muzeów, galerii i innych instytucji tłumy mieszkańców Białegostoku. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 20 podmiotów, m.in. miejskie i wojewódzkie instytucje kultury, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe. Zaplanowano mnóstwo interesujących wydarzeń.
Na Noc Muzeów zapraszają m.in. Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria im. Sleńdzińskich, Galeria Arsenał, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Swoje propozycje przygotował także Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet w Białymstoku czy Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Tego wieczoru można będzie wybrać się do teatru przy ul. K. Kalinowskiego i zwiedzić Piwnicę Lalek, obejrzeć wystawy w CLZ lub wyruszyć w podróż do Parku Militarnego przy ul. Węglowej 3. Bogatą ofertę dla dzieci w różnym wieku przygotował BOK/CLZ przy ul. Warszawskiej 19: gry, zabawy, działania z klockami Lego. Natomiast do Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku można będzie się wybrać m.in. na nocne zwiedzanie budynku komendy w asyście policjantów, obejrzeć sprzęt policyjny oraz zobaczyć pokaz taktyki i techniki policyjnej. Muzułmańska gmina wyznaniowa oferuje m.in. zwiedzanie meczetu, warsztaty tańca oraz pokaz parzenia kawy i herbaty.
Warsztaty edukacyjne, wystawę, pokazy grup rekonstrukcji historycznej upamiętniające bitwę o Monte Cassino zaprezentuje Muzeum Pamięci Sybiru. Z kolei w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych odbędą się działania pod hasłem „Budowlanka wczoraj i dziś: Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Białymstoku” – zwiedzanie budynku oraz wystawy czasowej, prelekcje i gra terenowa. Uniwersytet Medyczny tradycyjnie zaprasza zainteresowanych na opowieści o historii Pałacu Branickich, zwiedzanie dawnego apartamentu królewskiego czy koncerty Białostockiego Stowarzyszenia Artystycznego Pro Musica. Można też będzie zwiedzić piwnice Pałacu Branickich i Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Ponadto – tradycyjnie już – będzie możliwość zobaczenia XVIII-wiecznego zegara na bramie pałacowej.
Z kolei miłośników militariów powinna zainteresować oferta Muzeum Wojska. Na białostoczan przy ul. J. Kilińskiego będzie czekała wystawa sprzętu wojskowego 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i pokazy grupy rekonstrukcyjnej, oraz spacer rowerowy „Szlakiem historii”. Będzie też możliwość zwiedzenia Parku Militarnego przy ul. Węglowej. Na fanów pociągów czeka Muzeum Kolejnictwa, które przygotowało atrakcje związane z tematyką kolejową, np. przejazdy na symulatorze pociągu pasażerskiego.
Na „Noc Muzeów – Noc w schronie” zaprasza także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Tego dnia można będzie zwiedzić dawny schron przeciwlotniczy, mieszczącego się w piwnicach budynku białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Lipowej 51. Budynek powstał w latach 50. ubiegłego wieku i od samego początku, od projektu architektonicznego, uwzględniał w konstrukcji schron przeciwlotniczy. Schron zachował się do dziś, ale ostatni raz był udostępniony zwiedzającym 10 lat temu. 18 maja w godz. 18.00–24.00 leśnicy znów zaprezentują go zwiedzającym.
W Noc Muzeów można będzie także wybrać się na wieżę kościoła pw. św. Rocha przy ul. ks. A. Abramowicza, aby obejrzeć panoramę naszego miasta nocą. Klub Przewodników Turystycznych PTTK zaprasza zaś na spacer „Teatralnym Krokiem”.
Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Cztery lata później stała się ona imprezą powszechną, biorą w niej udział miasta z całej Europy. Co roku w maju muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają na bezpłatne, nocne zwiedzanie.