43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
Podlascy działacze „Solidarności” świętują 43. rocznicę wydarzeń sierpniowych i powstania związku
W czwartek (31.08) w Białymstoku odbyły się uroczyste obchody 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych pomiędzy demokratyczną opozycją a komunistycznym rządem. Uroczystości zorganizował NSZZ Solidarność Region Podlaski.
Porozumienie stało się zaczątkiem dziesięciomilionowego ruchu mającego przyczynić się do upadku komunizmu w Europie. W sierpniu 1980 r. według oficjalnych danych strajkowało ok. 700 zakładów pracy (700 tys. osób). Liczbę działaczy „Solidarności” w latach 1980–1981 szacuje się na 9–10 mln.
Wczesnym południem 31 sierpnia, w 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, delegacje – wśród nich wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewodowie Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska – złożyły kwiaty w następujących miejscach pamięci:
– pod pomnikiem NSZZ „Solidarność” przy kościele św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku,
– pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na skwerze przy placu Jana Pawła II,
– pod tablicą na budynku dawnej siedziby ZR NSZZ „Solidarność” przy ul. Świętojańskiej 3,
– pod tablicą pamiątkową na budynku Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” przy ul. Suraskiej 1.
– Umiłowanie wolności, sprawiedliwość i solidarność w sensie jedności, wzajemnego wspierania międzypokoleniowego, zawodowego czy stanowego. W tym przesłaniu „Solidarności” kryje się wiele wymiarów. Chodzi o to, by zapewnić godne warunki życia zbiorowego, pomoc słabszym, ale też szacunek dla wartości narodowych, patriotycznych. Te zasady są ponadczasowe. „Solidarności” udało się wywalczyć wolność i powinniśmy dzisiaj być godnymi tych wielkich wartości – mówił dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jednocześnie przytoczył słowa Jana Pawła II z 1987 roku o tym, że „Solidarność należy rozumieć jako postawę społeczną”.
Popisanie Porozumień Sierpniowych to był początek gwałtownych przemian w naszym kraju, które doprowadziły do upadku komunizmu. Funkcjonowanie Solidarności oddziaływało dodatkowo na naszych sąsiadów, którzy również znajdowali się pod panowaniem tego ustroju. Najważniejszym jej przesłaniem była nadzieja na to, że możemy zmienić naszą rzeczywistość i świat mimo pewnych trudności.
Rys historyczny
43 lata temu, 31 sierpnia 1980 r., o 17.00, w sali BHP Stoczni Gdańskiej zostało podpisane porozumienie między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski. W Polsce w ten sposób doszło do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX w. – pokojowy bunt doprowadził do zgody władz na powstanie niezależnych związków zawodowych. Porozumienia sierpniowe stanowiły wyłom w systemie politycznym bloku komunistycznego. Delegacja rządowa zgodziła się wówczas m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.