Białystok. Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji święta niepodległości

Białystok. Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji święta niepodległości

W Białymstoku odbyły się w piątek muzułmańskie modlitwy w intencji ojczyzny, w związku ze 106. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczystość była częścią oficjalnych wojewódzkich obchodów święta, podobnie jak modlitwy wiernych innych wyznań.

Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w Podlaskiem od ponad dwudziestu lat. To powrót do tradycji przedwojennej. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r.

W Białymstoku odbyły się w piątkowe południe w tamtejszym meczecie i były częścią tradycyjnych modlitw piątkowych. Modlono się w też w intencji pokoju na świecie. Wzięli w nich udział m.in. Tatarzy krymscy, których duża grupa mieszka w Białymstoku.

„Kolejny już raz mamy szczęście obchodzić rocznicę niepodległej naszej ojczyzny, wymarzonej i wywalczonej przez pokolenia, w tym również przez polskich muzułmanów” – mówiła w wystąpieniu przed rozpoczęciem modlitwy Lilla Świerblewska, przewodnicząca muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku.

„Minione stulecia niosą ze sobą jedną naukę – wolność i niezależność nie są dane raz na zawsze, zależą od nas wszystkich, od naszego patriotyzmu, który obejmuje zarówno uczciwą pracę, jak i właściwe wychowanie w rodzinach i szkołach, jak też gotowość uczestniczenia w obronie ojczyzny. To nasz wspólny, wielki obowiązek, niezależnie od pochodzenia i wyznania” – podkreśliła.

Zwracała uwagę, że polscy Tatarzy i polscy muzułmanie wielokrotnie dawali temu świadectwo.

„Uczestnictwo w takich uroczystościach dla społeczności polskich muzułmanów ma ogromne znaczenie, zawsze to podkreślamy. Staramy się też, by podczas piątkowych modlitw te daty były wymieniane. O tę wolność musimy wciąż zabiegać i ją pielęgnować” – powiedziała PAP Świerblewska.

Polscy wyznawcy islamu to przeważnie Tatarzy. Ich największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim. U zarania II Rzeczypospolitej istniał Tatarski Pułk Ułanów utworzony w 1919 r. z żołnierzy, którzy przeszli do wojsk polskich z armii rosyjskiej. Wziął on udział m.in. w wyprawie kijowskiej i w obronie Płocka przed bolszewikami. Po kilku latach został rozformowany, ale część żołnierzy utworzyła oddzielny tatarski szwadron w 13. Pułku Ułanów Wileńskich, który walczył potem w kampanii wrześniowej 1939 r.

Również w okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości przedstawiciele tej społeczności zasłużyli się dla kraju. Wśród najczęściej wymienianych są: Aleksander Sulkiewicz (1867-1916), działacz socjalistyczny i niepodległościowy, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, czy Leon Kryczyński (1887-1939) – tatarski historyk, prawnik i działacz społeczny.

Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do związku należy ok. 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów. Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju oceniają na ok. 60 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców – uchodźców, studentów, dyplomatów i biznesmenów.

Organizowane w Białymstoku muzułmańskie modlitwy za ojczyznę, to część oficjalnych wojewódzkich obchodów rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę. W poniedziałek oficjalne obchody przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku poprzedzą nabożeństwa prawosławnych i katolików, a w niedzielę w intencji ojczyzny modlić się będą również białostoccy ewangelicy.

Rokrocznie podkreśla to wielokulturowy i wielowyznaniowy charakter tego regionu. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top