Prawie 76 tysięcy widzów odwiedziło Operę i Filharmonię Podlaską w ubiegłym roku

Prawie 76 tysięcy widzów odwiedziło Operę i Filharmonię Podlaską w ubiegłym roku

Blisko 300 wydarzeń artystycznych, w tym dwie premiery, widowiska musicalowe, koncerty i projekty skierowane do młodszej publiczności

To wszystko w minionym roku udało się zrealizować  w Operze i Filharmonii Podlaskiej. O planach instytucji na rok 2025 poinformowano w środę (8.01) na konferencji prasowej.

Trzynastka okazuje się być dla nas bardzo szczęśliwa, bo jak pokazuje statystyka, co trzynasty mieszkaniec województwa podlaskiego był naszym gościem na imprezach, których autorem jest Opera i Filharmonia Podlaska, a jeżeli do tego doliczylibyśmy imprezy impresaryjne, to okaże się, że co szósty Podlasianin w naszych murach gościł – mówiła zastępca dyrektora opery Małgorzata Bil-Jaruzelska.

Jak podkreślała, instytucja realizowała różnego rodzaju repertuar: od operetki, poprzez operę, po audycje muzyczne.

Byliśmy widoczni i gościliśmy widza w każdym wieku, widza, który chciał posłuchać zarówno muzyki poważnej, jak i tej mniej poważnej, jak również widza, który chciał edukować muzycznie swoje dzieci – zaznaczyła Małgorzata Bil-Jaruzelska.

Jak minął rok?

W 2024 r. odbyły się premiery sceniczne oper: Pajace i Rycerskość wieśniacza oraz widowiska Life is a Cabaret. Widzowie mogli zobaczyć spektakle musicalowe (Jesus Christ Superstar) i operetkowe (Baron cygański). Odbyły się też koncerty oratoryjne Stabat Mater, Carmina Burana, Halka we włoskiej wersji językowej z udziałem Fabio Biondiego, Credo Krzysztofa Pendereckiego.

Pamiętaliśmy także o młodszej publiczności, która mogła zobaczyć bajki muzyczne, wziąć udział w audycjach muzycznych, otwartych próbach generalnych. Zainaugurowaliśmy także nowy cykl porannych koncertów dla młodych słuchaczy– Akademia Młodego Melomana – mówiła dyrektor OiFP prof. Violetta Bielecka.

W grudniu 2024 r. artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej zakończyli projekt W ry(t)mach Tuwima: Tajemnica Skrzyni Prapradziadka, który był realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

W ubiegłym roku odbyła się także kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Metastasio bez granic. W sierpniu mogliśmy wysłuchać opery w dwóch aktach Joasz Pawła Łukaszewskiego w wersji koncertowej do libretta Pietra Metastasia.

Podczas inauguracji Jubileuszowego 70. Sezonu Artystycznego OiFP miało miejsce prawykonanie kompozycji Krzysztofa Meyera Musica concertante No. 2 na dwa flety i orkiestrę.

Ubiegły rok to także koncerty wyjazdowe. W styczniu Orkiestra i Chór OiFP wzięły udział w koncercie Psalmy Pokoju i Pojednania w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Artyści chóru wzięli też udział w światowej prapremierze A Body for Harnasie w Sali NOSPR oraz w dwóch koncertach z Ukrainian Freedom Orchestra. Uświetnili także finał Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, wykonując IX Symfonię d-moll op. 125 L. van Beethovena, a w październiku wystąpili w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, wykonując Stworzenie świata Josepha Haydna.

Ukazały się trzy płyty w udziałem Chóru OiFP: Widma i Paria Stanisława Moniuszki oraz Un giorno di regno G. Verdiego.

Chór OiFP otrzymał Nagrodę Fryderyka 2024 w kategorii Album Roku Muzyka Orkiestrowa za płytę Paweł Łukaszewski, Symphoniae Sacrae 1; został też laureatem w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w kategorii: Płyta fonograficzna (za trzypłytowy album Kantyki supraskie).

Plany repertuarowe na najbliższe miesiące

To przede wszystkim powrót show Broadway Dance Club oraz marcowa premiera musicalu Vesper, znakomite koncerty symfoniczne i propozycje dla młodszej publiczności.

Widowisko Broadway Dance Club to wydarzenie, podczas którego usłyszymy hity największych gwiazd muzyki rozrywkowej: Elvisa Presleya, The Blues Brothers, Arethy Franklin czy Elli Fitzgerald. Broadway Dance Club to kilkanaście oryginalnych choreografii, piękne kostiumy i widowiskowa gra świateł. Roztańczone show będzie można zobaczyć w styczniu i lutym aż osiem razy.

Natomiast 7 marca OiFP zaprasza na światową premierę musicalu Vesper. To poruszająca opowieść inspirowana życiem Polki, Krystyny Skarbek, jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej, bohaterce Wielkiej Brytanii i Francji, której historia przez wiele lat nie była znana szerokiemu światu. Niezwykłe losy jednej z najwybitniejszych kobiet-szpiegów, po raz pierwszy zostaną opowiedziane przez teatr, w formie musicalowej. Muzykę skomponował znakomity Gary Guthman, a spektakl reżyseruje Michał Znaniecki.

Opera i Filharmonia Podlaska nie zapomina także o młodszych melomanach. Do repertuaru powraca spektakl edukacyjny Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych pradziadków. Sztuka w wyjątkowy sposób przybliża młodej publiczności muzykę i poezję Zygmunta Noskowskiego i Marii Konopnickiej. Spektakle szkolne zaplanowane są od 21 do 24 stycznia, a spektakl familijny – 26 stycznia. A już w marcu zaplanowana jest długo oczekiwana premiera przedstawienia Konopnicka 2, czyli jak brzmiały wiosna i lato naszych pradziadków.

Kwiecień przyniesie wyjątkowy koncert z udziałem Mistrza Jerzego Maksymiuka w programie Vivat Maestro! (11.04), a także koncert wielkopostny Per musicam ad sacrum w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej (16.04).

Finał miesiąca (25.04) to Jubileusz Koncertmistrza Orkiestry OiFP Stanisława Kuka. Podczas muzycznego wieczoru kompozycje Kilara, Góreckiego i Mahlera wykona Orkiestra OiFP pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Maj zainauguruje koncert symfoniczny Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy (9.05) pod batutą Mykoły Diadiury, z udziałem amerykańskiego pianisty Kevina Kennera. W programie otwory Chopina, Saint-Saënsa i Respighiego.

Natomiast 30 maja melomani będą mogli premierowo usłyszeć wersję koncertową „II części Dziadów” Adama Mickiewicza, z muzyką autorstwa Piotra Nazaruka i Krzysztofa Herdzina.

Na zakończenie sezonu artystycznego, w czerwcu, zaplanowano „Muzyczną odyseję” z koncertem wiolonczelowym Édouarda Lalo, w wykonaniu Tomasza Strahla (6.06) i Symfonią „Z Nowego Świata” Antonina Dvořáka. Jubileuszowy sezon artystyczny zwieńczy 27 czerwca koncert symfoniczny z udziałem wirtuoza skrzypiec Jakuba Jakowicza. Usłyszymy Cztery Pory Roku Vivaldiego i monumentalną V Symfonię Beethovena.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top