Tradycja szopki bożonarodzeniowej

Tradycja szopki bożonarodzeniowej

Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza

Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy zorganizował żywą szopkę 24 grudnia 1223 roku w Greccio. Była naturalnej wielkości i składała się z żywych zwierząt i ludzi.

Celem świętego Franciszka było przybliżenie ludziom tajemnicy zbawienia i zainteresowanie ich wiarą. Z biegiem lat szopki były stopniowo rozbudowywane, i urozmaicane. Sam pomysł trafił do wiernych, którzy postanowili wykorzystać tę ideę również w swoich domach.

Do Polski tradycja szopek trafiła prawdopodobnie za sprawą zakonników bernardynów. Do naszego kraju dotarły one pod koniec XIII wieku.

Pierwszymi śladami tego zwyczaju są pochodzące z wieku XIV figury Matki Boskiej i Świętego Józefa. Zachowały się one w Krakowie w Klasztorze Sióstr Klarysek przy kościele św. Andrzeja.

ZOBACZ TEŻ: Ruchoma szopka w klasztorze Ojców Kapucynów w Łomży

Obecnie szopki bożonarodzeniowe znajdziemy w każdym kościele. Każda parafia stara się stworzyć możliwie jak najatrakcyjniejszą dekorację.

Na poniższych zdjęciach prezentujemy szopki bożonarodzeniowe z białostockich parafii: Św. Faustyny Kowalskiej i Królowej Rodzin na osiedlu Bacieczki.

Szopka bożonarodzeniowa to makieta lub diorama przedstawiająca wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa (stajni, jaskini lub groty). Sceny obrazują moment przybycia pasterzy lub Trzech Mędrców. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny (mały Jezus, Maria oraz Józef).

W domach szopka bożonarodzeniowa często stanowi ważny element dekoracyjny.

Postawiona w widocznym miejscu przypomina o wartościach w naszym życiu, i jest ważną, symboliczną dekoracją.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top