Białystok. Modlitwy wiernych różnych wyznań w intencji wojska i ojczyzny

Białystok. Modlitwy wiernych różnych wyznań w intencji wojska i ojczyzny

W Białymstoku w świątyniach różnych wyznań odprawiono okolicznościowe nabożeństwa, związane ze Świętem Wojska Polskiego

W ramach oficjalnych, regionalnych obchodów, za wojsko i ojczyznę modlili się katolicy, prawosławni i protestanci. W piątek zrobią to też polscy wyznawcy islamu.

Tradycja, która obejmuje również takie ważne daty, jak rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dzień Niepodległości, podkreśla wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa, którego stolicą jest Białystok. Podlaskie jest regionem, w którym są największe w kraju skupiska prawosławnych, wyznających islam Tatarów oraz mniejszości narodowe.

W czwartek główne uroczystości Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, tradycyjnie odbywające się wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta, poprzedzone były mszą św. w katolickiej bazylice metropolitalnej. Rano nabożeństwo w intencji żołnierzy i ojczyzny, z udziałem gości oficjalnych i pocztów sztandarowych, odprawione zostało również w białostockiej katedrze prawosławnej pw. Św. Mikołaja.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za Ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, wprowadził w województwie podlaskim metropolita Sawa – obecny zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Z czasem włączono je do oficjalnego programu obchodów w Białymstoku.

W minioną niedzielę w intencji wojska i ojczyzny modlili się także wierni kościoła ewangelicko-augsburskiego; ta uroczystość również znalazła się w oficjalnym programie obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

W piątek w białostockim meczecie modlić się będą w tej samej intencji polscy wyznawcy islamu. Jak informuje Muzułmański Związek Religijny w RP, będzie to modlitwa piątkowa połączona z modlitwą intencyjną za pomyślność Ojczyzny. Islamskie uroczystości podczas świąt państwowych, przywrócone ponad 20 lat temu, to nawiązanie do tradycji przedwojennej. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top