Alert RCB o zrzucanych szczepionkach dla lisów przeciw wściekliźnie

Alert RCB o zrzucanych szczepionkach dla lisów przeciw wściekliźnie

Wczoraj wiele osób otrzymało Alert RCB o zrzucanych szczepionkach dla lisów przeciw wściekliźnie. Jak działa i jak wygląda? Dlaczego nie wolno jej dotykać?

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną (dotykającą centralny układ nerwowy), na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. W Polsce jej rezerwuarem jest lis rudy, stąd akcje szczepienia tych zwierząt.

Na terenach polnych oraz leśnych, a także na terenach niezurbanizowanych szczepionka jest zrzucana przy użyciu samolotów. Na terenach zurbanizowanych szczepionka wykładana jest ręcznie.

Przynęta ze szczepionką, tzw. „kęs”, jest brązowa. W zależności od producenta, jej kształt może się nieco różnić. Płynna szczepionka (zawierająca niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny) zawarta jest w plastikowej, szczelnie zamkniętej folią aluminiową kapsułce. Kapsułki są odpowiednio oznakowane i łatwe do rozpoznania – koloru różowego. Kapsułka umieszczona jest w przynęcie zawierającej substancje wabiące lisy (o intensywnym zapachu rybnym).

Lisy wyczuwają przynętę nawet z dużej odległości. Podczas próby zjedzenia przynęty dochodzi do uszkodzenia kapsułki ze szczepionką: po jej przegryzieniu następuje zetknięcie się szczepionki z błonami śluzowymi jamy ustnej lisa. Przez błony śluzowe niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny wnika do organizmu powodując po pewnym czasie jego uodpornienie.

Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Pozostawiony zapach człowieka może sprawić, że nie zostanie ona podjęta przez lisa. Po przypadkowym kontakcie ze szczepionką należy niezwłocznie umyć ręce. Rekomendowany jest kontakt z lekarzem, szczególnie w przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki.

Dla zwierząt domowych, gospodarskich oraz wolno żyjących przynęta ze szczepionką jest nieszkodliwa, natomiast na wszelki wypadek nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy. Szczepionka uodparnia jedynie lisy, więc celowe podawanie jej innym zwierzętom jest bezcelowe i może okazać się szkodliwe dla ich zdrowia.

Źródła:
www.rp.pl
https://katowice.wiw.gov.pl

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top