Akcja „Choinka”. Do mieszkańców Białegostoku trafiło sto żywych drzewek
To była błyskawiczna akcja. Do mieszkańców Białegostoku trafiło sto żywych choinek
Mieszkańcy Białegostoku, którzy mieli na zbyciu sztuczne choinki mogli je przynieść (21.12) na Rynek Kościuszki i otrzymać w zamian drzewko w doniczce.
W okolicy sceny i jarmarku świątecznego, na mieszkańców czekało 100 choinek w doniczkach. Były to jodły kaukaskie i świerki. „Akcja Choinka” rozpoczęła się o godz. 12.00 i trwała dosłownie kilka minut.
ZOBACZ RELACJĘ: Akcja „Choinka” Na Rynku Kościuszki w Białymstoku mieszkańcy wymieniają sztuczne choinki na żywe drzewka
Jak poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oddane przez białostoczan sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu będą ponownie wykorzystane.
– Już po raz czwarty zorganizowaliśmy w Białymstoku akcję wymiany starych, sztucznych choinek na drzewka naturalne w donicach. Mam nadzieję, że po świętach choinki przyozdobią przydomowe ogródki i działki. Dzięki temu nasze miasto będzie jeszcze bardziej zielone – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Życzę Państwu zdrowych, spokojnych, pachnących choinką świąt Bożego Narodzenia.
Do rozdania było 40 świerków zwykłych, 30 świerków srebrnych i 30 jodeł kaukaskich
– Zawsze była u nas sztuczna choinka. Ta, którą tutaj zostawiłem miała ponad 50 lat. Nie miałem zamiaru jej wyrzucać na śmietnik, i tak stała. A przeczytałem, że jest taka okazja do zamiany choinki sztucznej na żywą i zamieniłem – mówi pan Jan. – Choinkę ubiorę kolorowo, tradycyjnie – dodaje nasz rozmówca.
– Żywa choinka to zawsze zapach i piękniejszy klimat w mieszkaniu – mówi pan Paweł. – Dodaje to uroku świętom. Sztuczna choinka to jednak nie jest to samo. Może wyglada z daleka ładnie, ale z bliska to już nie jest to samo – uważa pan Paweł.
Jodła kaukaska nie gubi igieł i bardzo dobrze nadaje się na przesadzenie do przydomowego ogródka – aż 90% drzewek przyjmuje się na zewnątrz. Świerk to gatunek poszukiwany przez mieszkańców, jest gęsty i bardzo ładnie wygląda w mieszkaniu, jednak przyjmuje się nieco gorzej po przesadzeniu.
Naturalne drzewka nie są produkowane z użyciem chemikaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. Szybko ulegają rozkładowi. I przede wszystkim pięknie pachną, co podkreśla atmosferę świąt. Z kolei produkcja sztucznych choinek powoduje zanieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo rozkłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.
Mając w domu żywą choinkę, trzeba o nią dbać – podlewać, postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Wiosną można ją przesadzić do ogródka, posadzić na działce. Jeśli nie ma takiej możliwości, po świętach można ją oddać na kompost.