Białostocki Teatr Lalek obchodzi jubileusz 70-lecia

Białostocki Teatr Lalek obchodzi jubileusz 70-lecia

„Marka sama w sobie” – obchody 70-lecia Białostockiego Teatru Lalek

Białostocki Teatr Lalek „jest marką samą w sobie” – podkreślił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, w trakcie niedzielnych obchodów jubileuszu BTL. 70 lat istnienia to czas, w którym zawiera się wspaniała tradycja – ocenił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Białostocki Teatr Lalek (BTL) powstał w 1953 roku; jest instytucją miejską. W obecnym budynku teatr mieści się od 1979 roku i był to pierwszy specjalnie budowany w Polsce teatr lalek.

Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę po południu otwarciem Alei Lalkarzy im. Piotra Sawickiego, który był założycielem teatru. Aleja znajduje się przed siedzibą teatru. Wcześniej nad taką formą upamiętnienia Sawickiego zagłosowali jednogłośnie miejscy radni.

W gali wzięły udział władze Białegostoku i województwa, syn założyciela teatru Piotr Sawicki, zespół BTL, wykładowcy i studenci związanej z teatrem z białostockiego wydziału Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, a także ludzie teatru związani z BTL.

„70. urodziny to jedne z tych najważniejszych” – mówił dyrektor BTL Jacek Malinowski.

Wyjaśnił, że teatr instytucjonalny to nie budynek, urządzenia i sterta dokumentów wypełnianych codziennie, „tylko to są ludzie”.

„Ten teatr od zawsze był przepełniony osobowościami” – podkreślił. „I mam nadzieję, że te osobowości będą tutaj nieustannie kwitły” – dodał.

„Chciałbym, żeby nam się fantastycznie współpracowało, współżyło, tworzyło, żebyśmy byli usatysfakcjonowani z naszej pracy, z naszych dokonań artystycznych” – powiedział Malinowski zwracając się do pracowników teatru i artystów, którzy tworzyli i tworzą ten teatr. Podziękował też za wsparcie miasta.

„70 lat istnienia to czas, w którym zawiera się wspaniała tradycja Białostockiego Teatru Lalek w nieustannym kształtowaniu przez tę instytucję wrażliwości estetycznej widzów oraz dbałości o różnorodność i wysoki poziom repertuaru” – podkreślił w liście odczytanym podczas uroczystości wicepremier minister kultury prof. Piotr Gliński. Zwrócił w nim uwagę na bogaty dorobek teatru, a także rangę i prestiż białostockiej instytucji.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że BTL to instytucja, która – jak mówił – „miała szczęście do dyrektorów, do aktorów, a przede wszystkim do widzów”. Dodał, że widzowie przychodzą do tego teatru, żeby „poobcować ze wspaniałą sztuką”. Podkreślił, że poziom teatru jest znany nie tylko w mieście, ale też w całej Polsce i na świecie, a miasto stara się to doceniać.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że środowisko białostockich lalkarzy jest bardzo ważne dla „życia kulturalnego w mieście i regionie”. Życzył całemu zespołowi BTL, aby w przyszłym 70-leciu teatr, podobnie jak obecnie, będzie promował polską kulturę w wielu obszarach, a także będzie przybliżał różne tradycje lalkarskie z całego świata.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki ocenił, że Białostocki Teatr Lalek „jest marką samą w sobie”.

„Mamy niewiele takich instytucji kultury, dlatego powinniśmy je cenić i o nie bardzo mocno dbać” – powiedział i dodał, że BTL jest w gronie takich „ekskluzywnych” instytucji kultury jak Teatr Wierszalin, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku czy Opera i Filharmonia Podlaska, które są – jak podkreślił – „wizytówką naszego regionu”.

W ramach obchodów wręczono nagrody i odznaczenia zasłużonym teatrowi. Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawane przez ministerstwo kultury wyróżniono czternaście osób. Złoty medal przyznano Wiesławowi Jurkowskiemu, wieloletniemu scenografowi BTL. Srebrne i brązowe medale „Gloria ARtis” otrzymali: dramaturg BTL Marta Guśniowska oraz aktorzy BTL: Zbigniew Liwińczuk, Krzysztof Pilat, Paweł Szymański, Adam Zieleniecki, Krzysztof Bitdorf, Jacek Dojlidko, Michał Jarmoszuk, Błażej Piotrowski, Mateusz Smaczny, Agnieszka Sobolewska, Izabela Wilczewska i Ewa Żebrowska.

Przyznano też m.in. medale za długoletnią pracę od prezydenta RP, a także honorową odznakę województwa podlaskiego.

Obchody 70-lecia BTL zakończył w niedzielę wieczorem koncert „Dajemy jazzu na siedemdziesiątkę”. Uroczystości odbyły się w ramach trwającego w teatrze 5. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”.(PAP)

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top