Białystok. 1 kwietnia oficjalnie rusza 10. sezon Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR
W sobotę (1 kwietnia) w Białymstoku oficjalnie rusza 10. sezon Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR
W Białymstoku oraz w gminach Juchnowiec, Choroszcz, Supraśl i Wasilków rowery miejskie można będzie wypożyczać do końca października.
– Dostajemy wiele sygnałów, że mieszkańcy czekają na powrót miejskich jednośladów na ścieżki rowerowe. BiKeRy wpisały się w infrastrukturę miasta i w świadomość mieszkańców. Potwierdzają to nie tylko głosy rowerzystów, ale także liczba wypożyczeń rowerów. Od 2014 roku ponad 100 tysięcy osób wypożyczyło rowery miejskie już ponad 3,9 mln razy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.
W dziesiątym sezonie Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR użytkownicy mają do dyspozycji 55 stacji rowerowych w granicach Miasta Białystok i 550 rowerów znajdujących się w stałej eksploatacji, w tym: 470 rowerów standardowych, 50 rowerów z fotelikiem do przewożenia dzieci, 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych.
Na podstawie porozumień międzygminnych sieć rowerowa BiKeR będzie w tym sezonie obejmowała swym zasięgiem również gminy: Choroszcz (2 stacje), Juchnowiec Kościelny (2 stacje), Supraśl (2 stacje) i Wasilków (3 stacje). Na terenie tych gmin pojawią się również dodatkowe rowery – w sumie 84 sztuki.
Za zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację sieci BiKeR odpowiada firma Nextbike Polska.
Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Lokalizacje rowerów można sprawdzić na stronie systemu oraz w aplikacji mobilnej. Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej (np. miejskiej, bankomatowej).
Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut wypożyczenia
Na stacjach BiKeR, tak jak w poprzednich sezonach, nie ma urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower. Zamknięcie roweru przy zwrocie następuje przy pomocy „blokady O-lock”, która jest na tylnym kole i w czasie jazdy pozostaje otwarta. Rower zwróci się automatycznie po zamknięciu blokady. Rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 10 zł). Ważne, aby pozostawiać rowery w miejscach ogólnodostępnych i aby zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Jeśli wypożyczymy rower pozostawiony poza stacją, a zwrócimy go na stacji, za taką operację Nextbike doładuje nasze konto dodatkowymi 2 zł na przejazdy. Instrukcje dotyczące wypożyczenia i zwrotu można znaleźć na stacji, na każdym rowerze oraz na stronie bikerbialystok.pl.
Ważne elementy odblaskowe – kamizelki i opaski
Rowerzyści i piesi stanowią najliczniejszą grupę ofiar wypadków w ruchu drogowym. Aby to zmienić, wystarczy zastosować jedną z podstawowych reguł bezpieczeństwa: „widzieć i być widocznym”. Pomogą w tym elementy odblaskowe, które należy umieszczać w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Noszenie odblasków to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo.