Białystok. 25 lipca rozpocznie się Festiwal Podlaska Oktawa Kultur

Białystok. 25 lipca rozpocznie się Festiwal Podlaska Oktawa Kultur

Festiwal Podlaska Oktawa Kultur startuje 25 lipca

Koncerty kilkunastu zespołów folkowych i folklorystycznych z kraju i zagranicy złożą się na tegoroczną 16 edycję festiwalu Podlaska Oktawa Kultur, który w dniach 25-28 lipca odbędzie się w Białymstoku i kilku innych miejscowościach w regionie.

Podlaska Oktawa Kultur jest organizowana przez Podlaski Instytut Kultury (wcześniej Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury) od 2008 roku. Została pomyślana jako impreza prezentująca muzykę i kulturę mniejszości zamieszkujących region, z biegiem lat na scenie zaczęli występować też artyści prezentujący inne kultury.

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, w którym muzyka inspirowana jest tradycją, a tradycja wyrażana jest poprzez muzykę, śpiew i taniec” – mówiła w w środę na konferencji prasowej zastępczyni dyrektora PIK Agnieszka Jabłońska.

Podkreśliła, że festiwal zrodził się z fascynacji wielokulturowością regionu. Dodała, że festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem i widać, że jest potrzebny.

Nie wszyscy mają możliwość zwiedzać świat, poznać nowe tradycje, poznać inne kultury, a my – jako organizator tego wydarzenia – dajemy taką możliwość, ten świat trochę przyjeżdża tutaj, do nas” – mówiła Jabłońska.

W tym roku zaproszono 13 zespołów z jedenastu krajów, m.in. Azerbejdżanu, Meksyku, Ukrainy, Polski oraz Ghany, Mali i Konga. Główna scena tradycyjnie stanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku, ale koncerty zaplanowano też w siedmiu miejscowościach w regionie. Podlaska Oktawa Kultur zawita także do Siemiatycz, Szczuczyna, Kleszczel, Narewki, Miastkowa, Zabłudowa i Starego Folwarku.

Jak mówił koordynator festiwalu Dariusz Kryszpiniuk, organizatorom zależy, żeby co roku pojawiały się na festiwalu jak najlepsze zespoły.

Podlaską Oktawę Kultur w czwartek otworzy potańcówka, na której do tańca zagra grający muzykę kurpiowską Kapela Dziki Sad oraz HrayBery – polsko-ukraiński zespół prezentujący muzykę pogranicza. Będzie można też posłuchać zespołu z Azerbejdżanu i Meksyku.

Koncerty na głównej scenie odbywać się będą od piątku do niedzieli. Zagra m.in. Sw@da i Niczos – duet inspirujący się podlaską kulturą, młodzieżowy zespół prezentujący tradycyjne ukraińskie tańce Dżerelce z Charkowa czy Ballet Folklorico Aztlan z Meksyku, który popularyzuje ojczysty folklor.

Z koncertem muzyki z Polesia wystąpią Poleski Skład Smyczkowy i Polesie_PL. Po raz pierwszy będzie można usłyszeć tradycyjną muzykę z Azerbejdżanu, którą zaprezentuje Vatan Music Group. Wystąpi także jedna z najstarszych grup w Polsce prezentująca folklor w formach stylizowanych i scenicznych – Kurpie Zielone, zespół działający przy Podlaskim Instytucie Kultury.

Każdy festiwalowy wieczór zakończy występ gwiazdy. W piątek będzie to Violons Barberas, czyli zespół składający się z muzyków Z Bułgarii, Mongolii i Francji zafascynowanych tradycyjnymi pieśniami Mongolii i Bułgarii. W sobotę wystąpi jeden z najpopularniejszych polskich zespołów Zakopower.

Natomiast na zakończenie festiwalu, w niedzielę, wystąpi Les Amazones d’Afrique składający się z artystów z Ghany, Mali i Konga. Artyści tradycyjną afrykańską muzykę przeplatają z nowoczesnymi dźwiękami hip-hopu czy elektroniki, a w tekstach poruszają problemy współczesnej Afryki. Kryszpiniuk ocenił, że ten zespół jest gwiazdą całego festiwalu.

Obecny na konferencji marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym podkreślał, że festiwal pokazuje on różnorodność naszego regionu, która jest – jak dodał – największą wartością, ale to też możliwość poznania innych kultur. Poinformował, że zarząd województwa podlaskiego dofinansował imprezę kwotą 600 tys. zł.

Patronatem honorowym Podlaską Oktawę Kultur objął prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Na konferencji zachęcał mieszkańców i turystów do uczestniczenia w tej imprezie, żeby – jak mówił – „cieszyć się, radować folklorem, muzyką ludową”.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top