Białystok. Esperantyści i przedstawiciele władz uczcili kolejną rocznicę urodzin Ludwika Zamenhofa

Białystok. Esperantyści i przedstawiciele władz uczcili kolejną rocznicę urodzin Ludwika Zamenhofa

Trwają 23. Białostockie Dni Zamenhofa

Esperantyści z kraju i zagranicy oraz przedstawiciele władz Białegostoku złożyli w sobotę (10.12) kwiaty przed pomnikiem Ludwika Zamenhofa – twórcy języka esperanto i idei porozumienia między narodami.

Takie uroczystości i spotkania przy pomniku odbywają się co roku w grudniu z okazji kolejnych rocznic urodzin pochodzącego z Białegostoku Zamenhofa.

Zamenhof urodził się w Białymstoku 15 grudnia 1859 r. Zmarł 14 kwietnia 1917 r. w Warszawie.

„Spotykamy się co roku w okolicach 15 grudnia, rocznicy urodzin Ludwika Łazarza Zamenhofa, inicjatora języka międzynarodowego, żeby przypomnieć o postaci, która i rozsławiła Białystok w świecie i dała światu bardzo pomocne narzędzie, dzięki któremu mamy okazję do tego, żeby co roku, a nawet częściej spotykać się w Białymstoku, i w innych miejscach, gdzie organizujemy różne wydarzenia esperanckie. I używać tego narzędzia w komunikacji międzynarodowej, które zbliża ludzi różnych narodowości, języka, który działa i cały czas żyje” – powiedział do zebranych przed pomnikiem prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że miasto jest dumne, że urodził się w nim Zamenhof, a ludzie spotykają się przed pomnikiem, bo łączy ich idea, którą głosił. Wyraził ubolewanie, że język esperanto nie przebija się masowo na świecie, a „współczesnym esperanto” – jak to określił – jest język angielski. Akcentował jednocześnie, że są pasjonaci esperanta na świecie.

„(…) Ważniejsza jest idea, za którą stał i którą niósł Ludwik Zamenhof, a więc pobratania się ludzi, żeby wzajemnie się rozumieli. My się często nie rozumiemy, nie potrafimy się porozumieć i stąd jest agresja, nienawiść i pewnie i wojna, której teraz doświadczamy. Niech będzie żywa idea pokoju między narodami, współistnienia ludzi, którzy mają różne religie, różne narodowości, a żyją na jednym podwórku, w jednym mieście” – mówił do esperantystów Truskolaski.

Takie porozumienie to, jak mówił, wypełnianie testamentu Zamenhofa i szczęśliwsi ludzie.

23. Białostockie Dni Zamenhofa potrwają do niedzieli

W ich ramach autor książek, dziennikarz i esperantysta Roman Dobrzyński odebrał w sobotę z rąk wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, przyznawany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top