Białystok. Pierwsze osoby dostały klucze do mieszkań w programie „Mieszkanie dla absolwenta”
Trzy pierwsze osoby odebrały w czwartek w Białymstoku klucze do mieszkań, które dostały na wynajem od miasta w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”
Program ma zatrzymać w stolicy Podlasia pracujących tam najlepszych absolwentów, studentów ostatniego roku studiów.
Program „Mieszkanie dla absolwenta” jest realizowany na mocy uchwały Rady Miasta z września 2023 r. ws. zmiany zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Białystok. Aby wynająć mieszkanie od miasta na preferencyjnych warunkach, trzeba mieć m.in. średnią ocen z ukończenia studiów 4,5.
Mieszkania ma otrzymać 120 osób – wszystkie, które spełniły kryteria programu. Lokale powstały przy nowej ulicy – ul. Absolwentów. Zarząd Mienia Komunalnego dzięki pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wybudował tam łącznie 186 mieszkań, z czego 120 trafiło do programu. Budowa tych lokali kosztowała 57 mln zł; z tego 40,5 mln zł to dofinansowanie z BGK.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił, że ten nowatorski w Polsce program ma służyć młodym osobom, które chcą swoje życie wiązać z Białymstokiem. To zarówno absolwenci białostockich wyższych uczelni, ale też uczelni z innych regionów, np. Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Wojskowej Akademii Technicznej.
„Młodzi ludzie zostają w Białymstoku, będą pracować na rzecz Białegostoku, bo to jest po prostu warunek tego, żeby ten najem był przedłużany z roku na rok” – powiedział Truskolaski.
Przypomniał, że najem jest przedłużany co roku przez 10 lat, a warunkiem jest zatrudnienie na umowę o pracę w mieście. „Po 10 latach taka umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony” – dodał.
Marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym zapowiedział, że w pierwszej połowie 2025 r. planowana jest wspólna kampania władz regionu i miasta, wspólnie z regionalnymi uczelniami, promująca akademickość Białegostoku i regionu oraz zachęcająca do studiowania tam.
„Dostrzegamy problemy demograficzne, jakie istnieją w naszym województwie, wyjazdy naszych absolwentów, którzy kończą dobre licea, do innych miast” – dodał.
Uczestniczący w przekazaniu kluczy rektorzy białostockich uczelni: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego (UMB), Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) wskazywali, że program jest ważnym krokiem, aby zatrzymywać najlepszych absolwentów w mieście. Rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. prof. PB Marta Kosior-Kazberuk podkreśliła, że w Podlaskiem można rozwijać swoją karierę zawodową, w regionie jest wiele do zrobienia, a uczelnie chcą w tym pomagać.
Klucze do mieszkania odebrała w czwartek m.in. pani Katarzyna, absolwentka Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, obecnie nauczycielka w-f w jednej ze szkół mieście, młoda mama. Oceniła, że warunki, jakie trzeba było spełnić, żeby dostać mieszkanie, nie były trudne. Przyznała też, że z powodu wysokich cen nie stać jej na kupno własnego mieszkania, dlatego cieszy się, że może zamieszkać w nowym, 49-metrowym M.
Z programu mogą korzystać osoby poniżej 35-ego roku życia, które nie mają własnego mieszkania w Białymstoku, spółdzielczego prawa do lokalu, mieszkania w TBS, nie mogą też wynajmować mieszkania od gminy Białystok, pracują w mieście (mają umowę o pracę).
Prezydent Truskolaski poinformował, że aktualne jest wciąż pozwolenie na budowę 612 mieszkań i dalej będą one powstawać.
„(..) Idziemy w tym samym kierunku przez kolejne lata” – dodał.(PAP)