Białystok. Profilaktyka – głównym celem kampanii „Postaw na zdrowie”

Białystok. Profilaktyka – głównym celem kampanii „Postaw na zdrowie”

Zapobieganie chorobom, takim jak rak piersi, jajnika czy jelita grubego, schorzeniom układu krążenia, cukrzycy – to główny cel rozpoczętej przez miasto Białystok kampanii informacyjno-edukacyjnej „Postaw na zdrowie”

Jej pierwszym elementem będą zaplanowane na niedzielę obchody Światowego dnia ginekologii onkologicznej. Od południa, przez kilka godzin w centrum miasta, panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami: ginekologiem onkologiem, ale też dietetykiem czy chirurgiem piersi, psychologiem, fizjoterapeutą. Będą też mogły porozmawiać z pacjentkami onkologicznymi, które przeszły leczenie.

Kampanię zainicjowała Białostocka Rada Kobiet działająca przy prezydencie miasta, a przeprowadzi miasto oraz stowarzyszenie Eurydyki, które skupia panie, które przeszły leczenie onkologiczne.

Prezes tego stowarzyszenia Barbara Idźkowska podkreśla, że w tych działaniach chodzi o to, aby promując profilaktykę przekazywać wiedzę medyczną w przystępny, zrozumiały sposób.

Ginekolog-onkolog prof. Paweł Knapp, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej z Chemioterapią w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powiedział, że światowy dzień ginekologii onkologicznej służy temu, aby zrozumieć konieczność i znaczenie badań profilaktycznych.

„Żeby zrozumieć potrzebę badań profilaktycznych proszę sobie wyobrazić, że w ciągu roku w Polsce na raka endometrium zachoruje 6,5 tys. kobiet z czego połowa umrze, 3,5 tys. zachoruje na raka szyjki macicy z czego połowa umrze” – mówił Knapp w czwartek podczas konferencji prasowej zapowiadającej niedzielne wydarzenia. Dodał, że jeśli chodzi o raka jajnika to statystyka jest podobna – zachoruje ok. 4 tys. pań, spośród których umrze ok. 70 proc. Ocenił, że to brutalne dane.

Knapp zaznaczył, że światowy dzień ginekologii onkologicznej ma pokazać rodzinom jak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, wspólne działanie różnych środowisk na rzecz tej świadomości, rozmawianie o tym od najmłodszych lat. Chodzi też o promocję np. szczepień przeciw wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego) ważnych w walce z rakiem szyjki macicy. prof. Paweł Knapp podkreślał, że chorują coraz częściej osoby młode, a powszechnie widać, że do lekarzy zgłaszają się pacjenci w zaawansowanych stadiach choroby. Zachęcał panie do obowiązkowej wizyty u ginekologa raz w roku.

Wiceprzewodnicząca Białostockiej Rady Kobiet, jednocześnie przewodnicząca Rady Miasta Białystok Katarzyna Jamróz powiedziała, że trzeba działać na rzecz profilaktyki zdrowia, bo jest ona istotnym elementem dbania o zdrowie, a zdrowie to lepsza jakość życia. „Jeżeli będziecie państwo zdrowi, na pewno będziecie szczęśliwsi” – powiedziała Jamróz.

W ramach kampanii, w najbliższych miesiącach zaplanowano także cykl sześciu paneli edukacyjnych kierowanych do mieszkańców, a poświęconych: chorobom układu krążenia, nowotworom ginekologicznym, nowotworom jelita grubego, nowotworom skóry i cukrzycy. Będą im towarzyszyć także konsultacje ze specjalistami.(PAP)

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top