Białystok. Stowarzyszenie Grupa Wschód zaprasza na uroczystości rocznicowe w Lesie Bacieczki
Społecznicy i harcerze oddadzą hołd ofiarom masowej egzekucji w Lesie Bacieczkowskim w Białymstoku
Stowarzyszenie Grupa Wschód zachęca Białostoczan do symbolicznego gestu pamięci o białostockich elitach, zamordowanych przez Niemców w Lesie Bacieczki. W najbliższy poniedziałek (15.07) o godzinie 19:00 w Lesie Bacieczki organizuje rocznicowe uroczystości.
– Będą to „Uroczystości Upamiętnienia Cywilnych Obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – Ofiar Niemieckiego i Sowieckiego Totalitaryzmu w Okresie II Wojny Światowej” – poinformował Andrzej Bieluczyk, organizator wydarzenia.
Uroczystość rozpocznie krótki wykład o historii tego miejsca. Po nim będzie msza żałobna w intencji ofiar. Następnie organizatorzy i uczestnicy zapalą Światła Pamięci Niezwyciężonym pod pomnikiem Masowych Straceń. Patronatem honorowym uroczystość objął apb Józef Guzdek, metropolita białostocki. Organizatorami uroczystości są Stowarzyszenie Grupa Wschód, parafia św. Faustyny Kowalskiej w Białymstoku, Harley-Davidson Podlasie Club, Stowarzyszenie Combat Alert Białystok 1001, 8 BDH INVICTUS oraz stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.
Ustalenia historyków wskazują, że masowe rozstrzeliwania trwały w Lesie Bacieczki od końca czerwca do początku sierpnia 1943 r. Było ich siedem lub osiem. W masowych egzekucjach w tym czasie Niemcy zabijali więźniów i zakładników, w tym kobiety i dzieci. Na pewno masowe rozstrzeliwania w Bacieczkach przeprowadzono 10 i 15 lipca. Chodziło o zastraszenie między innymi mieszkańców Białegostoku.
W obwieszczeniach niemieckich władz okupacyjnych zapowiadających egzekucje była mowa o odwecie za zabójstwa funkcjonariuszy niemieckich i „napady bandyckie”. Wśród zamordowanych w Lesie Bacieczki byli nauczyciele, urzędnicy, lekarze, inżynierowie… Zbrodnię tę historycy porównują do zorganizowanej w 1940 r. w Generalnym Gubernatorstwie Akcji AB – zaplanowanego wyniszczenia inteligencji polskiej, więźniów politycznych, osób podejrzewanych o działalność w polskim podziemiu, której symbolem są podwarszawskie Palmiry. W 1944 r. w Lesie Bacieczki, aby zatrzeć ślady swojej zbrodni, Niemcy wydobyli i spalili zwłoki ofiar.