Białystok. Strażacy gasili pożar łąki na osiedlu Dziesięciny II
W czwartek (20.04) około godziny 16 doszło do pożaru łąk w rejonie ul. Jarzębinowej w Białymstoku
– Zgłoszenie otrzymaliśmy ok. godz. 16.12 – poinformowała portal Podlaskie24 mł. kpt. Agnieszka Walentynowicz-Niedbałko, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku.
Na miejsce zostały zadysponowane 3 zastępy straży pożarnej, łącznie 12 ratowników. Działania służb trwały ok. 2,5 godziny. Spaleniu uległo ok. 1,5 hektara trawy. Przyczyny pożaru ustala Policja.
W czwartek (20.04) około godziny 16 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze łąk w rejonie ul. Jarzębinowej w Białymstoku. Spaleniu uległo ok. 1,5 hektara trawy. #stoppożaromtraw
👉Zobacz filmik użytkownika Podlaskie24! #TikTok https://t.co/YvxfHFUEGG
— podlaskie24 (@Magorza47983837) April 21, 2023
Stop Pożarom Traw
Wiosna to okres, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.
Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów (największa liczba pożarów traw przypada na marzec i kwiecień).
Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
– Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych – podkreśla mł. kpt. Agnieszka Walentynowicz-Niedbałko.
Strażacy przypominają, że za wypalanie traw grożą kary pieniężne, oraz kara pozbawienia wolności