Białystok. Teatry lalkowe z całego świata na festiwalu „Metamorfozy Lalek”
W piątek rozpoczyna się 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” w Białymstoku. Do 28 czerwca będzie można obejrzeć blisko 30 spektakli profesjonalnych teatrów lalek z całego świata, a także przedstawienia niezależnych grup i studentów.
Festiwal, który odbywa się co dwa lata, organizowany jest przez Białostocki Teatr Lalek (BTL), który uznawany jest za jedną z najlepszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce. Festiwal Metamorfozy Lalek organizowany jest od 12 lat, w tym roku odbywa się jego szósta edycja.
Jak powiedział PAP dyrektor Białostockiego Teatru Lalek i dyrektor festiwalu Jacek Malinowski, ideą powstania festiwalu było otwarcie BTL na widza dorosłego, ale też – przy okazji – walka ze stereotypem, że teatr lalek jest tylko dla najmłodszych widzów. „My oczywiście jako artyści uwielbiamy grać dla dzieci i młodzieży. Natomiast chcemy poszerzać krąg odbiorców naszej sztuki. Udowodnić, że teatr lalek i animacji może stanowić artystyczną formę przekazu najrozmaitszych treści także widzom dorosłym” – podkreślił Malinowski.
W tym roku będzie można zobaczyć 27 spektakli. Przyjadą teatry profesjonalne z 16 krajów, m.in. z Polski, Litwy, Grecji, Japonii, Czech, Izraela czy Hiszpanii, zaprezentują się też niezależne grupy teatralne, jak Teatr Malabar Hotel czy Grupa Coincidentia. Swoje etiudy pokażą studenci białostockiej filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Repertuarowe propozycje przygotował też gospodarz festiwalu, Białostocki Teatr Lalek.
Festiwal rozpocznie się w piątek wieczorem przedstawieniem czeskiego Divadlo Alfa, który we współpracy z japońskim Puk Puppet Theatre stworzył spektakl „Caslavska – Tokio – 1964”. Malinowski powiedział wcześniej, że to bardzo interesujący i zabawny spektakl o tym, jak na olimpiadzie w Tokio starły się gimnastyczki z ówczesnej Czechosłowacji i Związku Radzieckiego. Spektakl zagrany zostanie dwa razy.
Tego wieczoru będzie można zobaczyć także spektakl BTL „Przemiana” wg Franza Kafki w reżyserii Marcina Bikowskiego.
W programie tygodniowej imprezy znalazło się też m.in. przedstawienie „Hamlet on the Road” Divadla Radost z Brna, i „Deszcz” Teatru Malabar Hotel, który został zbudowany na odnalezionym niedawno tekście Mirona Białoszewskiego. Wśród propozycji jest też teatr z Izraela Yeal Rasooly, który pokaże spektakl o Edith Piaf, a także artystka Karla Kracht, która przyjedzie z instalacją wideo-art wykorzystującą lalki.
Zostaną pokazane też spektakle, które powstały w ramach projektu „Transport” realizowanego przez BTL w gronie sześciu teatrów z Europy. Malinowski w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że na festiwal przyjadą trzy teatry – dwa zespoły ze Słowenii i teatr lalek z Kłajpedy, które pokażą trzy spektakle zrealizowane przez jednego reżysera Tina Grabnara. Ich tematyka dotyczy problemów związanych z ekologią, migracjami, globalizacją.
W jeden z festiwalowych dni w białostockiej filii Akademii Teatralnej będzie można zobaczyć etiudy studenckie, a wieczorny spektakl plenerowy „Żywoty świętych osiedlowych” pokazany zostanie w patio BTL.
Na zakończenie „Metamorfoz Lalek” swój najnowszy spektakl zagra hiszpańska grupa Zero en Conducta, która w ubiegłej edycji otrzymała jedyną nagrodę przyznawaną w trakcie festiwalu – nagrodę publiczności.
Festiwal dopełnią spotkania z twórcami poszczególnych przedsięwzięć.
Festiwal „Metamorfozy Lalek” został wpisany w obchody Dni Miasta Białegostoku; otrzymał dofinansowanie z budżetu miasta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)