Czepkowanie i dyplomy – uroczystości w UMB
Październik to szczególny czas – zwieńczenie kształcenia kolejnego rocznika w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku
W poniedziałek (21.10) dyplomy odbiorą fizjoterapeuci, wcześniej tradycyjne czepkowanie czeka pielęgniarki.
– W miniony piątek (18 października) 80 nowych lekarzy-dentystów i 8 higienistek stomatologicznych odebrało dyplomy ukończenia studiów – poinformowała Dorota Sawicka rzeczniczka prasowa UMB.
Podczas piątkowej uroczystości gości przywitali obecny Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim – prof. Tomasz Hryszko oraz w Prorektor ds. Nauki i Ewaluacji UMB – prof. Irina Kowalska, przez ostatnie lata kierująca właśnie tym Wydziałem. W uroczystości, oprócz absolwentów i ich rodzin, udział wziął również prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku – dr Henryk Grzesiak. Filmowe gratulacje do absolwentów skierowała także Prodziekan ds. Jakości Kształcenia, Programów Studiów i Oddziału Stomatologii, prof. Teresa Sierpińska, która nie mogła osobiście uczestniczyć w wydarzeniu.
„Udało Wam się zamienić JA na MY”
Profesor Sierpińska podkreśliła, że to szczególny dzień nie tylko dla absolwentów, ale również dla wszystkich osób, które przez ostatnie pięć lat wspierały ich każdego dnia. Zaznaczyła, że zawsze imponowało jej, jak dobrze zorganizowani i zdyscyplinowani byli studenci. W świecie, gdzie każdy często koncentruje się na sobie, udało im się stworzyć wspólnotę opartą na jedności i współpracy.
– W dobie atomizacji życia, gdzie każdy jest nastawiony na siebie, udało się Wam zamienić JA na MY – mówiła.
Podkreśliła, że wiele się od nich nauczyła, zyskując nowe spojrzenie i perspektywę. Na zakończenie życzyła wszystkim absolwentom powodzenia na dalszej drodze zawodowej.
Dyplom Honorowy Rektora
Dyplom Honorowy Rektora za nieprzeciętne wyniki w nauce i uzyskanie średniej z całego okresu studiów nie mniejszej niż 4,75 – co, jak podkreślała Prorektor Irina Kowalska jest osiągnięciem niemal niemożliwym – odebrała absolwentka kierunku higieny stomatologicznej Ewa Borys.
– Jestem wdzięczna pracownikom naukowym za dzielenie się wiedzą, za wsparcie i dialog. To było dla mnie niezwykle cenne – skomentowała laureatka.
Rektor prof. Marcin Moniuszko, skierował do tegorocznych absolwentów pełne uznania słowa:
– Jak to robicie, że co roku osiągacie tak znakomite wyniki? Wielkie gratulacje! Jesteście niesamowici, to prawdziwy fenomen. Gratulacje należą się również Waszym rodzicom, którzy wychowali tak wspaniałe pokolenie młodych ludzi, gotowych do wkroczenia na zawodową ścieżkę. To także wspólny sukces wykładowców i całego zespołu dydaktycznego.
Wyróżnienia Dziekana
Również w tym roku, już tradycyjnie, przyznano wyróżnienia Dziekana, doceniające studentów, którzy przez cały okres studiów blisko współpracowali z Dziekanatem i swoją postawą wykazali zaangażowanie na rzecz uczelni oraz społeczności akademickiej. Dyplomy wręczył Dziekan, prof. Tomasz Hryszko, a laureatami wyróżnienia zostali: Wiktoria Cwalina, Ewa Borys, Natalia Chojnowska, Bartłomiej Homa.
Sukces ukoronowany – wręczenie dyplomów
Po oficjalnej części uroczystości nadeszła długo oczekiwana chwila. Przy głośnym aplauzie zgromadzonych nauczycieli akademickich, gości i kolegów swoje dyplomy odebrali absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego i kierunku higieny stomatologicznej. To właśnie dla nich, dla ponad 80 przyszłych lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych i ich dumnych rodzin, przygotowano ten wyjątkowy moment. Wręczenie dyplomów było zwieńczeniem pięcioletniej edukacji i roku stażu – w przypadku lekarzy dentystów, oraz 6 semestrów studiów – w przypadku kierunku higieny stomatologicznej, a zarazem rozpoczęciem nowego, pełnego wyzwań rozdziału w ich życiu zawodowym.
Absolwenci 2024
Ukończenie kierunku lekarsko-dentystycznego na UMB, trwającego 5 lat, to nie tylko zdobycie prestiżowego wykształcenia, ale i przygotowanie do dalszej pracy. Absolwenci są gotowi do prowadzenia profesjonalnej opieki dentystycznej, planowania, wdrażania i oceny działań profilaktycznych i leczniczych, a także do promocji zdrowia i edukacji prozdrowotnej. Po ukończeniu studiów i odbyciu rocznego stażu absolwenci zdają Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy, w którym od lat osiągają najlepsze wyniki w kraju. Zdobycie tytułu lekarza dentysty pozwala im na pracę zarówno w publicznych, jak i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, instytutach naukowo-badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, a także na prowadzenie własnej praktyki dentystycznej – po uzyskaniu odpowiednich uprawnień.
Studia pierwszego stopnia na kierunku higiena stomatologiczna trwają 6 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Absolwenci tego kierunku są przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w zespole stomatologicznym w zakładach opieki zdrowotnej, w prywatnych gabinetach dentystycznych oraz w gabinetach profilaktyki zdrowotnej.