Dwie grupy przestępcze rozbite – chodzi m.in. o fałszywe ogłoszenia o sprzedaży elektroniki

Dwie grupy przestępcze rozbite – chodzi m.in. o fałszywe ogłoszenia o sprzedaży elektroniki

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali łącznie 26 osób podejrzanych m.in. o pranie pieniędzy i oszustwa

Chodziło o fałszywe ogłoszenia o sprzedaży sprzętu elektronicznego i wyłudzanie płatności BLIK. Szesnaście osób zostało aresztowanych.

Zatrzymanym postawiono łącznie 224 zarzuty; śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łomży – poinformował w piątek zespół prasowy CBZC. Według wyliczeń biura, oszukanych mogło zostać kilka tys. osób, a straty „szacuje się w milionach złotych”.

Podczas wielomiesięcznego śledztwa policjanci z wydziału w Białymstoku CBZC przeanalizowali duże ilości zgromadzonych danych, w tym przepływów finansowych dotyczących portfeli kryptowalutowych, co pozwoliło na wykrycie i namierzenie sprawców.

W ten sposób doszło do rozbicia dwóch zorganizowanych grup przestępczych. Jedna zajmowała się udostępnianiem cyberprzestępcom z całej Polski infrastruktury informatycznej, umożliwiającej dokonywanie oszustw. Chodziło o podsyłanie linków do fałszywych ogłoszeń sprzedaży sprzętu elektronicznego. Sprawcy tworzyli fikcyjne ogłoszenia sprzedaży np. telefonów komórkowych czy innych przedmiotów w okazyjnych cenach, a następnie wysyłali spreparowane linki przekierowujące na fałszywe portale sprzedażowe oraz bramki płatnicze i wyłudzali płatności BLIK.

Członkowie drugiej grupy podszywali się pod kogoś z rodziny (syna lub córkę) osób oszukiwanych i wysyłali do nich wiadomości z prośbą o pilną zapłatę zaległych rachunków. Jak wynika z ustaleń śledztwa, pieniądze trafiały na konta bankowe założone na tzw. słupy, a następnie były transferowane na inne konta, portfele kryptowalutowe lub wypłacane z bankomatów przez tzw. wybieraków. Sprawcy wykorzystywali specjalne oprogramowanie umożliwiające prowadzenie kampanii sms-owej, dzięki której mogli dotrzeć do kilkudziesięciu tys. osób w Polsce i za granicą.

W śledztwie udało się ustalić skład i rolę poszczególnych osób w tych grupach. Udało się też zabezpieczyć i zablokować infrastrukturę informatyczną stworzoną do popełniania przestępstw, zabezpieczono serwer z dziesiątkami terabajtów danych, sprzęt komputerowy, telefony, elektroniczne nośniki danych, a także kryptowaluty.

Podejrzanym postawiono łącznie 224 zarzuty, w tym dotyczące kierowania i udziału w grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw internetowych; grozi im do 10 lat więzienia. Do tej pory aresztowano szesnaście osób, a dwóch nieletnich sprawców umieszczono w schronisku dla nieletnich. CBZC podkreśla, że sprawa jest rozwojowa i obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Polskę.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top