Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji antykomunistycznej
Dawni członkowie „Solidarności”, którzy działali w Białymstoku, Kolnie, Gminie Brańsk, Dąbrowie Białostockiej czy Gminie Kulesze Kościelne zostali odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności
W czwartek (29.06) w siedzibie białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się uroczystość wręczenia działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyży Wolności i Solidarności, nadawanych za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.
W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Zastępca Prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski. Otrzymali je m.in. dawni członkowie „Solidarności”, którzy działali w Białymstoku, Kolnie, Gminie Brańsk, Dąbrowie Białostockiej czy Gminie Kulesze Kościelne. Kolportowali niezależne wydawnictwa, brali udział w protestach antykomunistycznych, mszach za Ojczyznę. Niektórzy byli internowani w obozach wojskowych, przesłuchiwani, szykanowani, trafiali nawet do aresztów. Łączył ich jeden cel – wolna Polska.
– Wyrażam wdzięczność wszystkim odznaczonym za ich pracę na rzecz wolnej Polski. Państwa zaangażowanie wymagało wielkiej odwagi i poświęcenia. Tym bardziej, że nie było żadnej gwarancji, że doczekamy się wolnego i suwerennego kraju – mówił wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni:
Pan Andrzej DENIZIAK
Pan Kazimierz DUDZIŃSKI
Pan Krzysztof FILIPKOWSKI
Pan Bronisław FILIPOWICZ
Pan Wincenty GAWRYSIAK
Pan Marian Czesław GROMAK
Pan Romuald Wojciech KOZAK
Pan Ryszard KOZIKOWSKI
Pan Ireneusz KRAJEWSKI
Pan Zdzisław KULESZA
Pan Kazimierz KURZYNOWSKI
Pan Ireneusz MARCZUK
Pan Zbigniew PUKSZA
Pan Henryk ROSZKOWSKI
Pan Janusz SULEWSKI
Pośmiertnie:
Pan Franciszek Bronisław DUCHNOWSKI
Pani Teresa FESZLER
Pani Ewa SADOWSKA
Uroczystość zwieńczył występ kwintetu dętego złożonego z muzyków Opery i Filharmonii Podlaskiej: Pawła Pogody, Konrada Korzeniewskiego, Tomasza Czekały, Bartosza Burego i Wojciecha Rolka.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku.
Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Krzyż Wolności i Solidarności wzorowany jest na Krzyżu Niepodległości z II RP.