Muzeum Pamięci Sybiru zostało zgłoszone do prestiżowej Nagrody Europejskiego Muzeum Roku 2024

Muzeum Pamięci Sybiru zostało zgłoszone do prestiżowej Nagrody Europejskiego Muzeum Roku 2024

Muzeum Pamięci Sybiru z szansą na nagrodę Rady Europy

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku – miejska instytucja kultury – zostało zgłoszone do prestiżowej Nagrody Europejskiego Muzeum Roku 2024 (EMYA). To prestiżowe wyróżnienie przyznawane placówkom muzealnym z całej Europy.

Nagroda Europejskiego Muzeum Roku (EMYA) to ważne wyróżnienie dla muzeów europejskich. Jej celem jest wyróżnienie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

Inicjatorem pomysłu zgłoszenia Muzeum Pamięci Sybiru do tej nagrody jest Krzysztof Truskolaski, przedstawiciel Sejmu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

– Nagroda muzealna pod auspicjami Rady Europy jest corocznym wydarzeniem, gdzie państwa, miasta, muzea z całej Europy mogą zgłaszać swoje propozycje. Dlatego cieszę się, że moja inicjatywa uzyskała zielone światło i białostockie muzeum zostało do tej nagrody zgłoszone. Liczę na to, że jako Białystok zdobędziemy nagrodę główną. I będziemy z tego dumni, cały świat będzie z nas dumny, a muzeum będzie jeszcze bardziej znane – powiedział poseł  Krzysztof Truskolaski. – Tematyka, która jest poruszana w Muzeum Pamięci Sybiru – agresja Rosji na obywateli innego kraju – jest niezwykle aktualna. Musimy o tym pamiętać, czcić tę pamięć i bohaterów wywiezionych na Sybir.

Nagroda Europejskiego Muzeum Roku została ufundowana w 1977 roku przez Kennetha Hudsona i Richarda Hoggarta pod auspicjami Rady Europy jako wyraz uznania dla europejskiego sektora muzealnego i wspierania innowacji w muzealnictwie.

– Nagroda przyznawana jest przez Europejskie Forum Muzeów, czyli niezależną organizację pozarządową. Jej misją jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między placówkami w całej Europie – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Latem dowiemy się, czy jesteśmy na pierwszej, tzw. długiej liście nominowanych, którzy będą odwiedzani przez członków jury. Mam nadzieję, że dołączymy do elitarnego grona laureatów.

Europejskie Forum Muzeów (EMF) działa pod auspicjami Rady Europy i realizuje wiele projektów w obszarze kultury, przyznaje nagrodę Europejskiego Muzeum Roku i serię nagród powiązanych (np. Nagrodę Muzealną Rady Europy, Nagrodę Kennetha Hudsona, wyróżnienia specjalne). Ich wspólnym mianownikiem są innowacje, jakość i powszechna dostępność.

Dotychczas spośród polskich placówek to Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otrzymało nagrodę EMYA, a Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – Nagrodę Muzealną Rady Europy. Było także kilka wyróżnień, doceniono np. Muzeum Krakowa – oddział Thesaurus oraz Dom Mikołaja Kopernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

– Ta wystawa, która jest w budynku przy ulicy Węglowej, nabrała obecnie wyjątkowego znaczenia. To, o czym opowiadamy, o wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat, niestety dziś powtarza się także w Ukrainie. I o tym powinniśmy pamiętać. Poprzez złożenie tego wniosku  przypominamy naszym kolegom z Europy, że nie wolno nam o tym zapominać. A my jako muzeum mówiliśmy, mówimy i będziemy o tym mówić nadal – powiedział Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top