Narodowy Instytut Wolności: w październiku nabór na wsparcie NGO na kolejne lata
W październiku rozpocznie się nabór wniosków od organizacji pozarządowych (NGO) w konkursach na wsparcie działalności NGO do 2027 r. – poinformował w poniedziałek w Białymstoku wicedyrektor Narodowego Instytutu Wolności Andrzej Rybus-Tołłoczko
Wspólnie z wicemarszałkiem Senatu Maciejem Żywną i z wiceministrem ds. społeczeństwa obywatelskiego Markiem Krawczykiem i innymi przedstawicielami Polski 2050 spotkali się z reprezentantami podlaskich organizacji pozarządowych.
Rybus-Tołłoczko poinformował, że nabory organizowane przez Narodowy Instytut Wolności dla NGO odbywają się zawsze jesienią. Są dla wszystkich organizacji pozarządowych, ale też np. kół gospodyń wiejskich czy spółdzielni socjalnych. Podał, że na lata 2025-2027 przewidywane jest w konkursach po ok. 200 mln zł na każdy rok. To tyle samo pieniędzy co np. w 2024 r. Będą też uwzględnione w tej sumie projekty kilkuletnie, które są w realizacji.
„Mamy dwa duże programy ruszą w październiku. Nowe FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich) i Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich” – powiedział na konferencji prasowej wicedyrektor Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Dodał, że w ramach FIO mogą być realizowane działania np. na rzecz seniorów, dzieci, pacjentów i zwierząt. Wskazał także, że z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich organizacje te mogą starać się o pieniądze np. na remonty swoich siedzib, zakup takich siedzib czy ziemi pod budowę czegoś na rzecz swojej organizacji, aby dzięki temu – jak to określił – „stabilizować swoją działalność tak, żeby mogły jeszcze lepiej działać”.
Nabór konkursowych wniosków zakończy się w listopadzie.
„Będziemy chcieli jak najszybciej te konkursy rozstrzygnąć” – dodał wicedyrektor Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Dodał, że nie jest wykluczone, że w ciągu roku mogą być jeszcze dodatkowe konkursy.
Wiceminister Marek Krawczyk poinformował, że w Polsce jest ok. 110 tys. aktywnie działających organizacji pozarządowych, z czego kilka tysięcy działa w Podlaskiem.
„Społeczeństwo obywatelskie odgrywa kluczową rolę szczególnie w tych trudnych obecnie czasach” – powiedział Krawczyk. Przypomniał, że to właśnie organizacje pomagały np. przy pandemii koronawirusa czy po wybuchu wojny w Ukrainie. Wymienił też organizacje pomagające migrantom na granicy z Białorusią.
„Nie sposób nie wspomnieć o tej kwestii, ponieważ jako Polska 2050 od samego początku mówimy o tym, że bezpieczeństwo i szczelność naszej granicy to jest kwestia absolutnie kluczowa, natomiast bezpieczeństwo nie wyklucza kwestii humanitarnych. Jeżeli jacyś ludzie do nas trafiają, potrzebują pomocy, to po prostu należy im pomóc” – powiedział wiceminister Krawczyk.
Andrzej Rybus-Tołłoczko zapowiedział też, że 5-6 listopada odbędzie się doroczna konferencja Narodowego Instytutu Wolności z dyskusjami tematycznymi z udziałem organizacji pozarządowych. (PAP)