Pełczyńska-Nałęcz: preferencyjne kredyty dla przedsiębiorców przy granicy z Białorusią

Pełczyńska-Nałęcz: preferencyjne kredyty dla przedsiębiorców przy granicy z Białorusią

Przedsiębiorcy z rejonu przy granicy z Białorusią będą mogli – tak jak firmy z terenów objętych powodzią – korzystać z nowego programu preferencyjnych kredytów na inwestycje czy zachowanie płynności finansowej – zapowiedziała w środę w Białymstoku minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Program ma być wkrótce zaprezentowany, a firmy mają z niego skorzystać w pierwszym kwartale 2025 r.

„To jest nowy program, który po raz pierwszy, dosłownie za kilka dni, zostanie uruchomiony dla przedsiębiorców z obszarów popowodziowych i tam działamy we współpracy z urzędami marszałkowskimi” – powiedziała na konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej.

Dodała, że wsparcie przeznaczone jest dla firm, które ucierpiały z powodu poważnych problemów czy sytuacji, a taką – obok powodzi – jest także sytuacja na wschodniej granicy Polski i trudne sąsiedztwo z Białorusią.

Minister powiedziała, że sytuacja przy granicy rzutuje głównie na gminy i powiaty przygraniczne i na możliwości rozwojowe firm.

„Efekt tego złego – bo tak to trzeba nazwać – sąsiedztwa jest bardzo trudny i zdajemy sobie sprawę, że rzutuje to na możliwości rozwojowe dla polskich przedsiębiorstw” – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Dodała, że ministerstwo, którym kieruje, monitoruje skutki sytuacji przy granicy, zwłaszcza od czasu wprowadzenia w czerwcu 2024 r. na ok. 60 km granicy w Podlaskiem strefy buforowej z zakazem przebywania. Funkcjonowanie strefy zostało od wtorku 10 grudnia przedłużone na kolejne 90 dni.

„Mamy dane, które pokazują, że na szczęście nie ma katastrofy” – powiedziała minister.

Dodała, że w tym regionie ogólnie nie zmieniła się liczba przedsiębiorstw, nie zmieniła się też ogólnie statystycznie liczba osób, które korzystały z noclegów, choć nie wiadomo, czy np. było mniej turystów, a więcej nocujących służb chroniących granicę, bo dane tego nie pokazują. Zaznaczyła, że latem ruch turystyczny znacznie zmalał, najbardziej w czerwcu i lipcu.

„Wniosek jest taki, że wobec złego sąsiedztwa, wobec agresywnych działań reżimu białoruskiego potrzebne jest dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców, zwłaszcza w gminach i powiatach przygranicznych i taki instrument zostanie na początku przyszłego roku uruchomiony. To będą preferencyjne, w dużym stopniu umarzalne kredyty z bardzo długim okresem spłaty, które pozwolą przedsiębiorcom na dodatkowe inwestycje, a także na wsparcie płynnościowe” – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Dodała, że kwestię płynności finansowej poruszyli sami przedsiębiorcy podnosząc, że mają z tym problemy i potrzebują wsparcia.

Minister nie podała, ile pieniędzy będzie przeznaczonych dla przedsiębiorców, ale wiadomo, że będą to środki z UE i będą to kredyty, bo „muszą to być kredyty”. Nie jest jeszcze także ustalone dla jakich firm to będzie wsparcie, z jakiego konkretnie obszaru geograficznego. Będą na ten temat prowadzone rozmowy z samorządami, przedsiębiorcami, po których będzie określony konkretny kształt tego wsparcia.

Kredyty mają być preferencyjne.

„Ale one mogą być w dużym stopniu umarzalne, ich spłata jest długookresowa. To nie jest kredyt, który zostanie wzięty i za rok go trzeba oddać i się z niego rozliczyć. To są kredyty wieloletnie. To są kredyty, które umożliwiają zarówno inwestycje jak i płynnościowe wsparcie. One są o ujemnym oprocentowaniu, czyli są umarzane nawet do 90 proc., ale to zależy od poszczególnych przedsiębiorców, od poszczególnej sytuacji, w której to wsparcie zostanie udzielone” – powiedziała minister funduszy.

Poinformowała także, że w 2025 r. będą ogłoszone różne nabory wniosków o wsparcie przedsiębiorczości z UE na łączną kwotę 9 mld zł. Dodała, że głównie chodzi o wspieranie innowacji. Podlascy przedsiębiorcy byli w środę informowani o tym, jakie zmiany są wdrażane w programach, tak, aby wnioski od firm o wsparcie były szybciej oceniane, a programy bardziej elastycznie reagowały na potrzeby przedsiębiorców w obecnej sytuacji geopolitycznej.

„W większym stopniu przekierujemy nasze wsparcie na wparcie konkurencyjności w UE, na arenie międzynarodowej. Dzisiaj państwa coraz bardziej wspierają swój biznes i wiemy, że to jest potrzebne i w Polsce nie będzie inaczej” – powiedziała minister.

Dodała, że chodzi o wsparcie przy inwestycjach związanych z oszczędzaniem energii, efektywną promocję na zagranicznych rynkach. Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała też, że w 2025 r. zostanie też uruchomiony nowy program dedykowany biotechnologii, cyfryzacji czy sztucznej inteligencji. (PAP)

 

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top