Poradnia-Pedagogiczna nr 2 w Białymstoku świętuje 50-lecie swojego istnienia
50-lecie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
Poradnia-Pedagogiczna nr 2 w Białymstoku świętuje 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji wczoraj (19 września) odbyła się uroczystość, która była okazją do podsumowania działalności placówki. Wydarzenie uświetniły występy artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 58 w Białymstoku.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Białymstoku jest publiczną placówką oświatową, aktywną od 1974 roku. Na terenie poradni prowadzona jest działalność diagnostyczna, terapeutyczna, profilaktyczna, wychowawcza, interwencyjna, doradcza i edukacyjna skierowana do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Działa w oparciu o współpracę z placówkami oświatowymi i organizacjami pomocowymi funkcjonującymi na rzecz dziecka i jego rodziny. Specjaliści poradni zajmują się również diagnozowaniem dzieci pod kątem wyboru kierunku dalszego kształcenia się oraz doradzają w zakresie wyboru zawodu.
Uroczystość jubileuszu odbyła się wczoraj (19 września) w Uniwersytecie w Białymstoku przy ulicy Świerkowej 20. Spotkanie było okazją do podsumowania pięćdziesięciu lat działalności placówki, wspomnień oraz wyrażenia słów uznania wszystkim, którzy przez te lata pracowali w poradni. Wydarzenie uświetniły występy artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 58 w Białymstoku.
– Biorąc pod uwagę natężenie w ostatnich latach czynników zaburzających poczucie bezpieczeństwa, stabilności środowiska, w którym żyją i uczą się młodzi ludzie, uważam, że zadbanie o ich zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, jest bardzo ważne. Konieczne jest wysłuchanie ich wątpliwości, lęków i potrzeb – podkreślił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że w Białymstoku mamy takie miejsce, jak Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
Poradnia wyposażona jest w 20 gabinetów (psychologa – 8, pedagoga – 7, logopedy – 4 oraz sale zajęć grupowych). Średnio do poradni zgłaszanych jest 3 tys. dzieci i młodzieży rocznie. Odbywa się tam szereg zajęć dla dzieci i młodzieży, m.in. Trening Umiejętności Społecznych, Akademia Mocy, Mediacje Rówieśnicze czy Czytanie Harmonijne. Poradnia organizuje również zajęcia dla rodziców i nauczycieli, jak np. Szkoła dla Rodziców i Nauczycieli – zajęcia warsztatowe, których celem jest praca nad komunikacją z dzieckiem i doskonalenie umiejętności wychowawczych. Od 2010 roku poradnia organizuje cyklicznie miejskie konferencje „Zrozumieć i pomóc”. Nauczyciele białostockich szkół i przedszkoli co roku spotykają się w Szkole Podstawowej nr 7, aby wzbogacać swoje kompetencje w zakresie zrozumienia i poszukiwania sposobów zaspokajania potrzeb każdego dziecka.
Poradnia współpracuje z uczelniami wyższymi i innymi placówkami pomagającymi dzieciom:
współpraca ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Białymstoku w ramach realizacji projektu grantowego ORE „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą”,
współpraca z uczelniami wyższymi – Uniwersytetem w Białymstoku i Niepubliczną Wyższą Szkołą Pedagogiczną (praktyki logopedyczne, praktyki studenckie), Uniwersytetem Medycznym (konsultacje z lekarzami dotyczące opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi),
współpraca z podmiotami niosącymi pomoc dziecku i rodzinie, np. ETAP, Poradnia Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży ,,Eureka”, MOKiT, Monar, Centrum Pomocy Dzieciom przy Stowarzyszeniu Klanza.