Program białostockich bchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Prezydent Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców do wspólnego upamiętnienia tego historycznego wydarzenia. Uroczystość odbędzie się w czwartek (1 sierpnia). W tym dniu zostanie również otwarta wystawa „Bielecki ‘44” w Muzeum Wojska w Białymstoku.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00, w rocznicę godziny „W”, pod pomnikiem „Żołnierzom Armii Krajowej” przy ul. J. Kilińskiego. Hołd poległym Powstańcom złożą między innymi władze miasta, służby mundurowe, kombatanci i mieszkańcy Białegostoku. Na terenie miasta rozlegnie się dźwięk syren alarmowych, a pamięć o Powstańcach zostanie uczczona minutą ciszy.
– Spotkajmy się, by wspólnie wyrazić nasz szacunek i cześć bohaterskim Powstańcom Warszawy. Zachęcam wszystkich białostoczan do udziału w tej uroczystości – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
80 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17.00 w okupowanej Warszawie wybuchło powstanie. Planowana na kilka dni akcja trwała aż 63 dni, co czyni Powstanie Warszawskie największym zrywem wolnościowym II wojny światowej. Do walki przystąpiło około 30 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, tylko 10% było uzbrojonych. Po stronie niemieckiej znalazło się około 20 tysięcy w pełni uzbrojonych żołnierzy, którzy dysponowali pancernymi jednostkami frontowymi, artylerią i lotnictwem. W tym czasie poległo kilkanaście tysięcy Powstańców i ok. 150 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. 1 sierpnia – zgodnie z ustawą z 9 października 2009 roku – ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.
Z okazji rocznicy w Muzeum Wojska w Białymstoku zostanie otwarta wystawa „Bielecki ’44
Prace Waleriana Bieleckiego w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek (1 sierpnia) w siedzibie głównej muzeum przy ul. Jana Kilińskiego 7 o godz. 13.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Autorem wystawy jest Marcin Koziński. Wernisaż „Bielecki ‘44” to okazja do opowiedzenie fascynującego życiorysu Waleriana Bieleckiego. Był strzelcem zgrupowania „Krybar”, dowódcą drużyny umocnień 119 plutonu saperów, ale przede wszystkim autorem projektu „Kubusia”, jedynego powstańczego pojazdu pancernego. W październiku 1944 r. został więźniem Stalagu XIB Fallingbostel. W czasie niewoli dużo szkicował i malował. Jego akwarele pokazują dzień powszedni walczącej stolicy: powstańcze patrole, uliczne barykady, spalone niemieckie czołgi, zamienione w ruiny budynki. Część prac przedstawia także późniejsze życie obozowe. Walerian Bielecki związał się z Białymstokiem, gdzie jako architekt w Miastoprojekcie Wschód zaprojektował m.in. zabudowę mieszkaniową ulicy Lipowej od Malmeda do kościoła Św. Rocha.
Wystawę uzupełnią fotografie, pamiątki z archiwum rodziny i filmy z opowieścią Katarzyny Sawickiej – wnuczki Waleriana Bieleckiego. Częścią muzealnej ekspozycji będą również animacje Jana Olchowika. Wernisaż będzie można oglądać do 2 października.