W Białymstoku rozpoczęły się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS
Defilada sportowców z całej Polski, zapalenie znicza olimpijskiego, symboliczny bieg na 1000 m, a także życzenia wielu sukcesów
W czwartek, 24 sierpnia, na białostockim Stadionie Lekkoatletycznym odbyło się oficjalne otwarcie igrzysk, w którym udział wziął Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
Do uczestników igrzysk list wystosował premier Mateusz Morawiecki. Pisał w nim m.in., że już samo podjęcie rywalizacji jest swoistym zwycięstwem nad słabościami, które wzmacnia i dostarcza informacji na temat naszych możliwości.
Wiceminister Sportu i Turystyki Arkadiusz Czartoryski podkreślił on, jak bardzo w ciągu ostatnich lat zaktywizowały się ludowe zespoły sportowe, angażując w swoje działania polską młodzież.
– Serdecznie za to dziękuję. Organizujecie szereg programów z ministerstwem sportu i wiele innych inicjatyw, które podziwiamy. To zupełnie spektakularne wydarzenie – wiele tysięcy niewielkich klubów sportowych, które w ostatnim czasie tak mocno się zaktywizowały – mówił.
Dobro narodowe
Z kolei marszałek Artur Kosicki zaznaczył, jak dużym wyróżnieniem dla naszego regionu jest bycie gospodarzem imprezy takiej rangi, jak Ogólnopolskie Igrzyska LZS.
Marszałek przypomniał także, że łącznie z przyszłym rokiem na inicjatywy sportowe w Podlaskiem za kadencji obecnego zarządu przeznaczono 70 mln zł. To rekordowa kwota.
– Bo sport to jest nasze dobro narodowe, nasze dziedzictwo, to, co mamy najlepsze – akcentował.
Oficjalnego otwarcia 26. Ogólnopolskich Igrzysk LZS dokonał Mieczysław Kazimierz Baszko, Prezes Krajowego Zrzeszenia LZS, który – dziękując reprezentacjom z całej Polski za przybycie – przekonywał, że uczestnictwo w sporcie kształtuje osobowość.
Jednym z ważnych punktów czwartkowej uroczystości było zapalenia znicza olimpijskiego – symbolu trwałości idei olimpijskiej. Dokonały tego wyjątkowe dla świata sportu osoby: czterokrotna olimpijka Krystyna Danilczyk-Zabawska, dwukrotna finalistka igrzysk olimpijskich Kamila Lićwinko oraz utalentowana biegaczka Małgorzata Karpiuk.
Złożone zostały ślubowania. W imieniu zawodników przysięgała Gabriela Andrukonis z klubu Podlasie Białystok, sędziów z kolei reprezentował Mateusz Sierba. Podczas uroczystości najstarsze kluby wyróżniono symbolicznymi pucharami. Na zakończenie koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli.
Dwa dni rywalizacji
Igrzyska potrwają do soboty, 26 sierpnia. Około 1,5 tys. sportowców ze wszystkich województw w kraju zmierzy się w lekkiej atletyce, zapasach, piłce siatkowej plażowej i podnoszeniu ciężarów. Przewidziany jest także blok rekreacyjny, w którym znajdzie się wiele innych kategorii, np. piłka siatkowa na trawie, przeciąganie liny, trójbój, wyciskanie odważnika. W programie wydarzenia znajduje się również konkurs wiedzy o województwie podlaskim.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Podlaskiego Zrzeszenia LZS w Białymstoku.