W Białymstoku uczczono 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W piątek, 13.12, w miejscach pamięci w Białymstoku związanych z tragicznymi zdarzeniami roku 1981 złożono kwiaty i zapalono znicze
O poranku 43. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Jacek Brzozowski wojewoda podlaski razem z marszałek Łukasz Prokorym, wiceprezydentem Białegostoku Markiem Masalskim i historycznym przywódcą podlaskiej „Solidarności” Stanisławem Marczukiem złożyli kwiaty w trzech miejscach pamięci o represjonowanych.
„Stan wojenny był bezwzględnym zamachem na ludzką godność i poczucie sensu walki o wolność, które Polacy odzyskali po sierpniu 1980 roku. Konsekwencją decyzji generała Jaruzelskiego były dziesiątki ofiar” – mówi wojewoda Jacek Brzozowski.
Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku przez ówczesne władze PRL na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim jako odpowiedź na rosnące napięcia społeczne i działalność „Solidarności” oraz z obawy przed utratą kontroli nad krajem. Celem było stłumienie opozycji, a także powstrzymanie strajków i protestów. Stan wojenny formalnie zakończył się w lipcu 1983 roku, ale jego skutki były odczuwalne przez wiele lat.