10 września mieszkańcy Podlasia będą świętować Dożynki Wojewódzkie 

10 września mieszkańcy Podlasia będą świętować Dożynki Wojewódzkie 

Województwo Podlaskie w niedzielę, 10 września, będzie świętowało dożynki. Odbędą się one w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie

W programie m.in. rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, wystawa płodów rolnych, jarmark produktów lokalnych i występy artystyczne.

Święto plonów rozpocznie liturgia o godz. 10:00 w soborze katedralnym pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Następnie o godz. 11:00 odbędzie się msza w białostockiej archikatedrze, po której delegacje z wieńcami dożynkowymi przejadą do wasilkowskiego muzeum. Tam nastąpi oficjalne rozpoczęcie dożynek, a marszałek Artur Kosicki odbierze z rąk starostów bochenek chleba, upieczony wyłącznie z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw.

Rolnicy z regionu przywiozą do Wasilkowa wieńce, wykonane z kłosów, ziarna, owoców i warzyw. Jeden z nich zyska miano „Najładniejszego Wieńca Dożynkowego Województwa Podlaskiego 2023”.

W programie tegorocznych dożynek wojewódzkich jest też II Podlaski Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i Produktu Lokalnego. Będzie to gratka dla smakoszy żywności regionalnej, ekologicznej, pochodzącej od lokalnych dostawców, których wspiera Województwo Podlaskie.

Odbędą się także m.in.: pokazy rzemiosła, jarmark produktów lokalnych, konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe kół gospodyń wiejskich czy najciekawsze stoisko producentów produktu lokalnego. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci.

Zabawę uprzyjemnią występy Warszawskiej Kapeli z Targówka i zespołów folklorystycznych. A wieczorem wystąpią gwiazdy: o godz. 17:30 zespół Focus, o 18:30 Masters, a o godz. 20:00 – Lady Pank.

Dożynki zainaugurują tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim, obchodzone co roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich celem jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Patronat Honorowy nad obchodami tegorocznych dożynek objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top