105. rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok i przyłączenia do Rzeczypospolitej

105. rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok i przyłączenia do Rzeczypospolitej

Dziś przypada 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok i przyłączenia do Rzeczypospolitej

Białostoczanie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli hołd bohaterom wyzwolenia miasta z rąk zaborców

Główne obchody rocznicy odbyły się w centrum Białegostoku, na Rynku Kościuszki przed pomnikiem Marszałka.

Kiedy w listopadzie 1918 roku Polska odzyskiwała wolność, Białystok musiał jeszcze na nią chwilę poczekać. Niemcom zależało na utrzymaniu miasta, ponieważ przebiegała tędy linia kolejowa z Brześcia do Prus Wschodnich, umożliwiająca odwrót ich wojsk z Ukrainy. Porozumienie Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i POW z Niemiecką Radą Żołnierską sprawiło, że faktyczne wyzwolenie Białegostoku nastąpiło trzy miesiące później, 19 lutego 1919 roku. Wtedy to z miasta odjechał ostatni pociąg z ewakuującym się niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Oficjalne przekazanie władzy, z mszą polową przed kościołem farnym i defiladą, odbyło się 22 lutego 1919 roku.

Mija właśnie 105 lat od szczęśliwego dnia, w którym nasze miasto nareszcie, po długim i pełnym niepewności oczekiwaniu, znalazło się w granicach odrodzonej ojczyzny. Przypomnę, że to właśnie tutaj, na Rynku Kościuszki, powitano z wielkim entuzjazmem pierwsze polskie patrole, polskich ułanów. Reprezentowali oni armię niepodległego kraju. To był oczywisty symbol, że skończyła się epoka niewoli, że Białystok staje się właśnie częścią odrodzonej Polski – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Przed pomnikiem zostały złożone wieńce i wiązanki jako hołd tym, którzy polegli oddając życie w imię wspólnego dobra dla niepodległego bytu Ojczyzny.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top