22 września Dzień bez Samochodu

22 września Dzień bez Samochodu

W piątek Dzień bez Samochodu. W większości miast, w tym w Białymstoku, komunikacja miejska będzie darmowa

W piątek w całym kraju obchodzony jest Dzień bez Samochodu. W wielu polskich miastach komunikacja miejska będzie tego dnia darmowa. W niektórych dla wszystkich, a w innych za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu.

 

Uwaga! 22 września, podczas obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu, przejazdy autobusami Białostockiej Komunikacji Miejskiej są bezpłatne

Z bezpłatnych przejazdów zrezygnował Olsztyn.

W Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim z oferty darmowej komunikacji miejskiej mogą korzystać wszyscy podróżni bez żadnych wymogów. Kasowniki w pojazdach zostaną w tych miastach wyłączone.

Dodatkowo w stolicy, tego dnia można bez biletu podróżować pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej, Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Kolei Mazowieckich. Tak samo będzie we Wrocławiu, gdzie za darmo będzie można korzystać z pociągów Kolei Dolnośląskich i Polregio.

„Do akcji dołączyli także przewoźnicy aglomeracyjni na liniach 9xx i okoliczne gminy. Nie trzeba przy tym mieć ze sobą dowodu osobistego, czy prawa jazdy” – przekazał PAP Tomasz Sikora z wrocławskiego magistratu.

W Szczecinie do bezpłatnego przejazdu pociągami regionalnymi dla dwóch osób będzie uprawniał dowód rejestracyjny samochodu. Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale także w województwach sąsiadujących, tj. w woj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim.

W województwie łódzkim pociągami oraz w Łodzi komunikacją miejską bezpłatnie będzie mogło poruszać się w piątek wraz z właścicielem auta tyle osób, na ile zarejestrowane jest auto. Natomiast w Lublinie i Częstochowie z oferty darmowych przejazdów komunikacją miejską skorzysta tylko właściciel auta.

W komunikacji miejskiej w Gdańsku do bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami uprawnieni będą posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca. W trakcie przejazdu należy mieć ze sobą także dokument tożsamości ze zdjęciem.

W Gdyni i Wejherowie do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską uprawnieni będą właściciele samochodów osobowych, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego. Ten sam wymóg obowiązywał będzie także w pociągach PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz Polregio (w granicach województwa pomorskiego). Takie same zasady będą obowiązywać w komunikacji miejskiej w Częstochowie.

Z darmowej komunikacji w Dniu bez Samochodu zrezygnował Olsztyn.

„My do korzystania z publicznej komunikacji zachęcamy cały rok” – powiedziała PAP rzecznik prasowa ratusza Marta Bartoszewicz.

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania, której celem jest promocja proekologicznych rozwiązań i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w miastach. Święto kończy Europejski Tydzień Mobilności, który przypada w dniach 16-22 września.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top